Van Barosu: Avukat Örek'e yapılan saldırıyı kınıyoruz

Avukat Abdulaziz Örek'in müvekkilinin eşi tarafından saldırıya uğramasıyla ilgili açıklama yapan Van Barosu, "Savunmaya yönelik her saldırı, özünde hukuk devletine yönelik bir saldırıdır" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Van Barosu, Avukat Abdulaziz Örek'in müvekkilinin eşi tarafından takip ettiği boşanma davası nedeni ile saldırıya uğramasıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

"Avukatıma dokunma" pankartı açılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Yurttaşın hak arama özgürlüğü ve adalete erişimdeki temsilcisi avukatlara, duruşma salonlarında, keşif, haciz mahallinde, ofislerinde hatta sokak ortasında saldırılar maalesef devam etmektedir. Bu saldırılara karşı gerekli önlemlerle ve caydırıcı cezalar verilmediğinden saldırılar sıradanlaşmıştır. Avukatların takip ettikleri dosya ile özdeşleştirilmesi, taraf olarak görülmesi nedeni ile kendilerine saldırılmasını kabul etmek mümkün değildir. Şunu herkes bilmelidir ki her bir yurttaşın avukatın hukuki yardımı gerekecektir. Bu sebeple avukatın üstlendiği görevin önemi ve kamusal niteliği toplum tarafından iyi bilinmesi gerekmektedir.

Biz avukatlar, yurttaşın hak ve hukukunu savunan bir mesleğin üyeleriyiz. Biz savunduğumuz müvekkillerin avukatıyız, dosyanın tarafı değiliz, dosyada hukuka ve hakkaniyete ve adil bir yargılamaya katkı sağlamaktayız. Avukatların görevlerini yaparken engellenmesi aynı zamanda hukukun ve adaletin engellenmesidir. Unutulmamalıdır ki, yargının kurucu unsuru olan avukatlara yönelik her saldırı, özünde hukuka ve adalete yönelik bir saldırıdır.

Hak arama özgürlüğünün önündeki engellerin ve mesleki sorunların bütün ağırlığıyla devam ettiği bu süreçte mesleğini icra eden meslektaşlarımıza yönelik sözlü ve fiili saldırılar artarak devam etmiş ve meslektaşlarımız ne yazık ki sırf mesleğini icra ettiğinden ötürü tehditlere maruz kalmıştır. Unutulmamalıdır ki; yargının kurucu unsuru olan savunmaya yönelik her saldırı, özünde hukuk devletine yönelik bir saldırıdır. Meslektaşlarımıza yönelik bu saldırılara karşı Avukat Hakları Merkezi olarak meslektaşlarımıza gerekli hukuki destek sağlanmış olup, bu doğrultuda Van Barosu’nun tüm üyeleri mesleki dayanışmayla gerekli mücadeleyi etmeye devam edecektir.

Biz Avukatlar hak arama özgürlüğünün önünde engel oluşturan ve  mesleki sorunlarımızın bütün ağırlığıyla devam ettiği bu süreçte; mesleğimizin onur ve saygınlığını koruyacağımızı, temel hak ve özgürlüklerin eksiksiz uygulanması için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğimizi bir kez daha tekrar ediyoruz

Meslektaşımız Abdulaziz ÖREK’e karsı yapılan menfur saldırıyı kınadığımızı, bu saldırıya karşı Van Barosu Yönetim Kurulu olarak tüm meslektaşlarımız ile birlikte etkin bir hukuki mücadele yürüteceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz."

 

Etiketler van barosu avukat