Valilik, Kaymakamlık kararını paylaştı: Milyon Fest ekolojik dengeyi bozabilir

Muğla Valiliği, iptal edilen Milyon Fest'le ilgili Fethiye Kaymakamlığı'nın verdiği kararı paylaştı. Kararda yoğun insan faaliyetleri sebebiyle ekolojik dengeye zarar verebileceği gerekçe gösterildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Muğla Valiliği, önceki gün iptal edildiğini duyurduğu Milyon Fest Fethiye etkinliğiyle ilgili Fethiye Kaymakamlığı'nın verdiği kararı internet sitesinden paylaştı.

Fethiye Belediyesi'nin 1-4 Eylül tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan festival izni için yaptığı başvuruya kaymakamlık tarafından verilen yanıtta, "Yoğun insan faaliyetleri sebebiyle ekolojik dengeye zarar verebileceği" ifadeleri kullanıldı.

Valilik yasağına gerekçe olarak gösterilen kaymakamlık kararının tamamı şöyle:

"Muğla Valililiği Çevre, şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nün bila tarihli 4398073 sayılı yazılarında, ilçemiz İnlice Mahallesi'nde bulunan İnlice Halk Plajı ile ilgili yapılan incelemede söz konusu alanın Fethiye- Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi, Doğal Karekteri Korunacak Alan ve Arkeolojik Sit Alanı içerisinde kaldığı, organizasyonun incelenmesi neticesinde, çadır, kamp alanları, karavan park alanları vb. şekilde düzenlemeler olacağı ve bu düzenlemeler sonucu bölgede yoğun insan trafiği, ses ve ışık etkileri yoğun insan faaliyetleri sebebiyle ekolojik dengeye zarar verebileceği, Özel Koruma Bölgeleri ile Doğal Sit Alanları'nda Muğla Valililiği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nden izin alınmasının uygun olacağı,

Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü'nin İnlice Mahallesi'ndeki Orman ve halk plajı civarındaki ilgili festivalin yapılmamasına dair görüşü,

İnlice Muhtarlığını ve İnlice Kalkındırma Geliştirme, Çevreyi Koruma Derneği'nin faaliyetinin yapılmamasına dair 15.08. 2022 tarihli dilekçeleri,

Bu gerekçelerle 01-4 Eylül 2022 tarihlerinde ilçemiz İnlice Mahallesi İnlice halk plajında yapılması planlanan milyonfest 2022 Rock Festivali organizasyonunun yapılması Kaymakamlığımızca uygun görülmemiştir."

'İDARİ MAHKEMEYE BAŞVURACAĞIZ'

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Milyon Fest Fethiye'nin iptal edilmesine ilişkin “Bu yıl yine çok güzel projelerimiz vardı. Ama sabah valilikten aldığımız bir haberle üzüldük. Gençlerimizi İnlice Plajı’nda 16 sanatçıyla buluşturacağımız Milyon Fest, valilik tarafından iptal edildi. Gerekçesi yok. Biz idari mahkemeye başvuracağız. Kendine yakın insanların konserleri iptal edilmiyor. Ama Fethiye Belediyesi’nin İnlice Plajı’ndaki yapacağı konser iptal ediliyor. Bunu gençlerimizin takdirine sunuyorum” ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)