Valilik: Ayasofya'daki su haznesi fotoğrafı geçmişe ait

Ayasofya'nın tarihi su haznesinin kırılarak içine ayakkabı konulduğunu gösteren fotoğrafın sosyal medyada yayılmasının ardından Valilik, 'görselin geçmişe ait olduğunu' açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Müze statüsünden camiye dönüştürülen Ayasofya'nın tarihi su haznesinin kapağının kırılıp içine ayakkabı konduğunu gösteren görselin sosyal medyaya tartışmaya yol açmasının ardından İstanbul Valiliği'nden açıklama geldi. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada görselin geçmişe ait olduğu, eserde herhangi bir orijinal parça kaybının olmadığı öne sürüldü.

Yapılan açıklamada "Haberlerde su haznesi olarak adlandırılan, Osmanlı dönemi mermer küpün bakır kapağının menteşe bağlantı kısmında, geçmiş dönem onarımı mevcuttur. Adı geçen haber ve sosyal medya mecralarında bulunan fotoğraflarda görülen delikli ek parça, orijinal olmayan ve geçmiş dönemlerde eklenmiş bir parçadır.

Bu onarım parçası (bakır) özgün bakır kapağa, lehim kullanılarak uygun olmayan bir biçimde monte edilmiştir. Son incelemelerde bakır onarım parçasının, birleştirilmesinde kullanılan lehimlerinden kırılarak ayrıldığı gözlenmiştir. Eserde herhangi bir orijinal parça kaybı yoktur. Tüm dünyada bilinen ve uygulanan konservasyon metotlarına uygun olarak, esere yeni bir ilave yapılması değil, mevcut halinin korunması prensibi benimsendiğinden mermer küpün bakır kapağında yenileme veya tamamlama yoluna gidilmemiştir" denildi.

Açıklamada ayrıca Ayasofya'daki tüm eserler için İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı uzmanlarınca düzenli olarak kontrollerin yapıldığı ve herhangi bir deformasyon görülmesi halinde anında müdahale edildiği aktarıldı.

Arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay'ın 26 Nisan'da Twitter hesabından paylaştığı gönderide "Bu fotoğrafı dün gece (24 Nisan) saat 22.43'te Ayasofya Camiinde çektim, Osmanlı'dan kalma su haznesinin kapağını kırıp içine ve yanına ayakkabılarını koymuş insanlar, kimsenin umurunda değil bu durum, yardıma ihtiyacı var" ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)