Uzmanı uyardı: Yaz mevsimiyle akrep sokma şikayetleri arttı

Yaz mevsiminde akrep sokması vakalarının yükselişe geçtiğini belirten Acil Tıp Uzmanı Dr. Ferudun Çelikmen, konuyla ilgili uyarılarda bulundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Acil Tıp Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi. Ferudun Çelikmen, yaz aylarında sıcakların artmasıyla  birlikte ülke genelinde akrep sokması vakalarında artış görüldüğünü söyledi. Çelikmen, dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Sıcaklar, açık alanlarda daha fazla bulunma gibi birçok etken akrep sokmaları nedeniyle acil servislere yapılan başvuruların artmasına neden oluyor. Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Acil Tıp Uzm. Dr. Öğr. Gör. Ferudun Çelikmen, akrep sokmaları sonucunda ciddi durumlara yol açabileceğine dikkat çekerek “Nadiren de olsa görülebilecek yaşam kayıpları, kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve 6 yaş altı çocuklar gibi riskli grupta gözleniyor” dedi.  

AKREP SOKMASI SONRASI BELİRTİLER 

Çelikmen, akrep sokması sonrası oluşabilecek belirtileri şöyle aktardı :  

“Akrep sokması sonrasında bölgesel olarak ısırılan bölgede ağrı, yanma, sık olmasa da uyuşukluk hissi oluşabilir. En sık rastlanan belirti genelde yanma şeklinde ağrıdır. Kısmi olarak sokulan yerde ve çevresinde olabileceği gibi bazı akrep türlerinin sokmalarında uzuv dışına taşan, tüm vücuda yayılabilen ağrı oluşabilir. Ağrı genellikle birkaç saat içinde en üst düzeye ulaşır, nadiren 24-48 saat sürer.” 

Çelikmen, akrep sokması sonrasında emme, kesme, ateşe tutma gibi halk arası yöntemlerin uygulanmaması gerektiğini belirtti. Akrep sokması nedeniyle acil servise başvuran hastaların ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Çelikmen, akrep zehrinin vücutta oluşturduğu reaksiyon sonucu ciddi kalp rahatsızlıklarına yol açabileceğine dikkat çekti.  

'TEDAVİLER İÇİN EVRELEME YAPILMALI'

Dr. Öğr. Ü. Ferudun Çelikmen, hastalara uygulanması gereken tedavi yaklaşımı konusunda şunları anlattı:

“Acil servise akrep sokması nedeniyle başvuran tüm hastalarda, sokulan bölgenin, kalp hizasının altında tutulması, zehrin yayılmaması için hareket kısıtlaması, sokulan bölgeye soğuk uygulama yapılması ve iğne deliğinin ovalanmadan antiseptik sıvılarla bastırmadan silinmesi, tetanoz aşısı yapılması ilk plandaki uygulanmalardır. Ardından ileri tedaviler için evreleme yapılmalı.

Evre 1’de ısırılan bölgede hafif ağrı oluşumunun dışında yaygın bir belirti yoktur. Evre 2’de ise ağrı çok şiddetlidir ve sokulan uzvun dışına taşmıştır ve dokunulduğunda şiddetli ağrı hissi vardır. Yaygın sinir-kas bulguları, uzuvda atma şeklinde kasılma, istemsiz titreme, bulanık görme, göz hareketlerinde bozukluk, aşırı salya-tükürük çıkarma, kaslarda titreme, yutma güçlüğü gibi beyine giden sinirlerin etkilendiğini gösteren bulgular ve tansiyon düşüklüğü ise evre 3’ü tanımlar. Akrep sokması sonrasında tüm vücuda yayılan kas krampları, sinir tutulumuna bağlı uyuşma ve his kaybı, kalp krizi, akciğerlerde sıvı toplanması ve şok yaşanmışsa durumun 4. evreye geldiğini gösterir.  Genel olarak, evre 1’de hastaya akrep serumu uygulanmaz.  Evre 2 de bir doz, evre 2-3 te 1-2 doz uygulanabilir. Tüm hastalar acil gözlemde en az 6 saat takip edilmeli, yaygın bulgusu olan hastalar hastaneye yatırılmalıdır. Hastalar özellikle kalp etkilenmesi yönünden mutlak izlenmeli, EKG takipleri yapılmalı. Bildirilmiş vakalarda ölümlerin çoğu 6 yaş altında görüldüğünden, 6 yaşın altındaki tüm akrep sokmalarına akrep serumu uygulaması önerilmektedir. 65 yaş üstü hastalarda şayet şeker, tansiyon, astım-allerji gibi bilindik başka durumlar varsa, zehirlenme belirtileri daha şiddetli yaşanabileceği de unutulmamalı.” (HABER MERKEZİ)

Etiketler AKREP sıcaklık doktor