Uzman çavuş Ökkeş Gök'ün intihar soruşturmasında yeni gelişmeler

Şırnak'ta intihar eden uzman çavuş Ökkeş Gök'ün üstlerinden eziyet gördüğü ancak şikayetlerin dikkate alınmadığı ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Şırnak'ta Güneyçam Köyü Jandarma Karakolu’nda görev yapan Ökkeş Gök'ün intiharının ardından başlayan soruşturmada, GÖK'ün üstlerinden şiddet gördüğüne dair yeni görüntülere ulaşıldı. Gök'ün ailesi, oğullarının cesedi için ikinci kez otopsi istedi. 

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, Ökkeş Gök dosyasına ilişkin gelişmeleri şöyle aktardı: 

"Dün Gaziantep’te, bir uzman çavuşun cenazesi toprağa verildi. Adı; Ökkeş Gök. Henüz dört yıllık asker. Ve daha 25’inde.… Bekar. 

Şırnak Güneyçam Köyü Jandarma Karakolu’nda görev yapan Gök, 14 Aralık sabahı saat 05.14’te Uzman Çavuş S.A. ile kulede nöbet tutarken, iddiaya göre uykuya daldı. Nöbetçi Astsubay A.A. ve S.K. video çekerek tutanak tuttu. Disiplin soruşturması başlatılan Gök, 15 Aralık’ta ifade  verdi. İfadesinde, uyumadığını söyledi.Gece nöbetinin üç saati geçmemesi gerekirken, dokuz saat gözetleme kulesinde görev yaptığını anlattı.

Gök: ’Bundan dolayı algılarım kapanmış olmalı ki kuleye tuttukları ışığı fark edemedim. Kapıyı zorladıklarında ‘Kimdir’ diyerek, üst kattan inip kapıyı açtım. Uyumadım, suçlamayı reddediyorum. O saatlerde kule benim özel yaşam alanımdır. Bana haber vermeden video çeken A.K. ve S.K.’den şikayetçiyim.’

Gök, ifadesinde, nöbetten sonra saat 9’da istirahat ettiği odaya gelen A.K.’nin kendisine ‘Senin a..… koyarım, kafanı gözünü kırarım’ diyerek, küfrettiğini ve tehdit savurduğunu ileri sürdü.
Gök, bir gün sonra, 16 Aralık’ta, yatakhanede yanında arkadaşı varken kafasına bir el ateş etti ve hayatına son verdi. Gök’ün yanında veda mektup bulundu.

VEDA MEKTUBU

Gök, mektubunda, sürekli baskı ve angaryaya maruz kaldığını belirterek, şunları yazıyor:
‘Şırnak’ta 2020 yılından beri çalışmaktayım. Geldiğim günden beri sürekli baskı ve insan vücuduna aykırı çalışmalara maruz kalıyorum. Karşı çıktığımız zaman tehdit ve daha ileri sorunlar ortaya çıkıyor. Artık tahammül edemiyorum. Sürekli üstlerimden doğrudan v veya dolaylı tehdit yaşamaktan bıktım. Tüm birikimlerimi anneme bırakıyorum. Özür dilerim.  Yaşamayı beceremedim.’

İTİLİP KAKILMANIN GÖRÜNTÜSÜ VAR

Bu arada, bir video görüntüsünde Gök’ün üstü tarafından itilip kakıldığı görülüyor. Ancak bu olaydan ötürü hiç kimsenin şikayetçi olmadığı belirtiliyor. Gök’ün silah arkadaşları, ellerindeki ses kayıtlarını, bilgileri ve belgeleri tahkikat heyetine sunduklarını anlatıyor. Arkadaşları şöyle konuşuyor: ’Olay amirin değil, kendisinden iki yıl kıdemli çavuşun tutanak tutması sonucunda oluşuyor. O yetkiyi veren amir varsa o da ortaya çıkacak. Her kim mobbing ve baskı 
uyguluyorsa cezasını alacak.’

AİLE İKİNCİ KEZ OTOPSİ İSTİYOR

Gök, memleketi Gaziantep’te toprağa verildi. Baba Ali Gök, oğlunun ‘Bizi sıkıyorlar’ diye yakındığını ifade ederek, ‘Bildiğimiz bir meselesi yoktu. Ancak yazdığı mektuba göre eziyet görmüş’ diyor. Gök, askeri yetkililerin kendilerine bilgi vermediğini vurguluyor. CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, savcılıkla ve askeri yetkililerle görüştüğünü belirterek, şu bilgileri  veriyor: ’İntihar ettiği kesin. Ancak psikolojik sorunları olan biri değil. Ailesiyle sorunu yokmuş. Son bir haftadır içine kapanmış. Problem şu: Cenazeyi bir albay teslim ediyor. ‘Gereken her şeyi yapacağız’ diyor. Hiçbir şekilde ilgilenmiyorlar.’ Meriç, ailenin ikinci kez otopsi istediğini, ancak bu talebin geri çevrildiğini ifade ediyor." (HABER MERKEZİ)