Üye ülkeler anlaşamadı, Gazze oylaması ertelendi

BMGK üyeleri arasında anlaşma sağlanamadı, Gazze'de çatışmaların bitirilmesi ve insani yardımların artırılması için karar tasarısının oylanacağı oturum ertelendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) üye ülkeler arasında anlaşma sağlanamadığı için Gazze'de çatışmaların bitirilmesi ve insani yardımların artırılması için karar tasarısının oylanacağı oturum ertelendi.

AA'nın aktardığına göre Birleşmiş Milletler (BM), New York yerel saatiyle 17.00'de yapılması planlanan Gazze oturumunun iptal edildiğini duyurdu.

Birleşik Arap Emirlikleri tarafından oylamaya sunulması planlanan Gazze tasarısı üzerinde üye ülkeler anlaşma sağlayamadı.

Yarın sabah oylamaya sunulması planlanan karar tasarısında, Gazze'de "çatışmaların sonlandırılması" ve "insani yardımların artırılması" talep ediliyor.

Tüm taraflara uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk uyarınca sivilleri koruma görevini yerine getirmeleri çağrısı yapılan karar tasarısında, BM Genel Sekreteri'nden yardımların denetlenmesi için bir mekanizma kurması talep ediliyor.

BM'nin yardımların insani yardım olduğunu teyit etmesi ve yardımların türleri hakkında "Filistin Yönetimi ve İsrail'e" bilgi vermesi istenilen karar tasarısında, yardımların dağıtımı için gerekli yakıtın sağlanması çağrısına yer veriliyor.

Karar tasarısında tüm rehinelerin serbest bırakılması talep edilirken, her türlü uluslararası insancıl hukuk ihlali kınanıyor.

Kaynaklar, ABD'nin "çatışmaların sonlandırılması" ifadesinde değişiklik istediğine işaret ediyor. (HABER MERKEZİ)