Uşşaki Tarikatı lideri Şağban'ın tutukluluğunun devamına karar verildi

Uşşaki Tarikatı lideri Eyüp Fatih Şağban’ın bir kız çocuğuna cinsel istismar suçundan yargılanmasına başlandı. Şağban, kendisine komplo kurulduğunu iddia ederek tutuksuz yargılanma talep etti. Mahkeme Şağban'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Google Haberlere Abone ol

Elvan Yılmaz

ÇORUM - Müridi F.A’nın 12 yaşındaki kızı Y.A’ya cinsel istismar suçunda tutuklanan Uşşaki Tarikatı lideri Fatih Nurullah takma adlı Eyüp Fatih Şağban’ın yargılanmasına başlandı. Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 48 yıl hapis cezası istemi ile yargılanan Şağban, tutuklu bulunduğu Bolu Cezaevi'nden SEGBİS sistemiyle, çocuğun ailesi ise jandarma koruması ile gelerek Çorum 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde ifade verdi.

'TRUMP ONAYLADI, BIDEN'IN SÖYLEMLERİNDE DE VAR'

Sanık Şağban zaman zaman ağlayarak verdiği ifadede suçlamaları kabul etmeyerek kendisine iftira atıldığını söyledi. Bin yıllık bir tasavvuf geleneğine saldırıldığını ve Menemen hadisesi gibi bir olay yaratılmış olduğunu iddia eden Şağban, “FETÖ savcıları daha önce de kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün ihbarı ile Balıkesir’de üniversiteli bir kıza tecavüz ettiğim iftirasında bulunmuştur. Burada bütün tasavvuf cemaatleri hedef alınmıştır. Trump’ın onayladığı Biden’ın da söylemlerinde yer alan, İslami cemaatlerin sonlandırılması bu olay sayesinde tekrar canlandırılmıştır” dedi.

Şağban, baba F.A’nın çocuğunu kendisine teklif ettiğini, kendisinin ‘Bu iş olmaz, yaşı ufak’ dediği halde, ısrarlarını sürdürdüğünü iddia etti.

Aile tarafından kendisine komplo kurulduğunu söyleyen tarikat lideri, suçlamaları reddetti ve tutukluluk sürecinin ve yaşının göz önünde bulundurularak, tutuksuz yargılanmayı talep etti.

'BİR BİLSEN FOTOĞRAFINI ASMAZDIN'

Y.A’nın annesi E.A ise verdiği ifadede, “Biz sanığın yanında yaşarken kızım bana hiçbir şey bildirmedi. Kurban Bayramı dönüşü İstanbul’a gittik. Oradaki evimizi taşıdık. Yeni eve Fatih efendinin fotoğrafını asarken kızım bana, 'Anne bu adam çok kötü birisi, bir bilsen fotoğrafını asmazdın' dedi. Ne olduğunu sorduğumda ağlayarak yaşadıklarını anlattı. Ben eşim sinirlenir, belaya bulaşır diye eşime anlatamadım. Ancak sanığın kendisi eşimi kendi aramış ve kendi anlatmış. Eşim bu şekilde öğrendi zaten" dedi.

Şağban'ın cinsel istismarına maruz kalan çocuk, mahkemede verdiği ifadede, olayı doğruladı.

Mahkeme Şağban'ın tutukluluğunun devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı 26 Şubat 2021 tarihine erteledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR