Uşak'ta 45 günde 40 mezar taşı kırıldı

Uşak'ta 45 gün içerisinde toplam 40 mezarın taşının kimliği belirsiz kişiler tarafından kırıldığı belirtildi. Kızının mezar taşının iki kez kırıldığını söyleyen Topbay, "Saldırıları kınıyorum" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Uşak'ta Şekerevleri Mezarlığı'nda 45 gün içerisinde toplam 40 mezarın taşı, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce kırıldı. 2010 yılında vefat eden kızı İlayda Topbay'ın (16) mezar taşı 45 gün arayla 2 kez kırılan Kahraman Topbay, "Bu saldırıyı yapan sapkın anlayışa sahip kişinin veya kişilerin bir an önce yakalanıp, hak ettikleri cezayı almalarını istiyorum" dedi.

Atatürk Mahallesi'ndeki Şekerevleri Mezarlığı'nda, 5 Ocak-18 Şubat tarihleri arasında toplam 40 mezarın taşı, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce kırıldı. Yakınlarının mezarlarını ziyarete gelenler durumu görevlilere bildirip, polise şikayetçi oldu. Harekete geçen polis, şüphelilerin belirlenip, yakalanabilmesi için çevredeki güvenlik kamerası kayıtlarını incelemeye aldı.

'DAHA SADE BİR MEZAR TAŞI YAPTIRDIK, ONU DA KIRDILAR'

12 yıl önce bir yük trenin çarpması sonucu vefat eden Uşak Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi olan kızı İlayda Topbay'ın mezarının ilk olarak  5 Ocak'ta kırıldığını belirten 58 yaşındaki Kahraman Topbay, "Arkadaşlarının talebiyle kızımın mezarının ayakucu çello figürü, başucunda da kendisinin fotoğrafının bulunduğu mezar taşı yaptırdık ancak bir gece birileri tarafından parçalandı. Saldırının çello figürü ve fotoğrafı nedeniyle yapılmış olabileceğini düşünüp, yerine daha sade bir mezar taşı yaptırdık. Ancak onu da 45 gün sonra kırdılar" dedi. 

'SALDIRILARI KINIYORUM'

Kızının mezarına yapılan saldırıyı hem kültür hem dini hem de hukuksal boyutuyla 'kutsala saldırı' olarak nitelediklerini belirten Topbay, "Saldırıya uğrayan mezar, bizim için bir anlamda genç yaşta kaybettiğimiz kızımızın ardından teselli bulduğumuz, dua ettiğimiz kutsal bir mekan. Dolayısıyla bu saldırı bizi duygusal olarak çok olumsuz etkiledi. Mezarlıkta gerek fiziki koşullar gerek emniyet tedbirleri artırıldı ancak bizim talebimiz emniyet müdürlüğünün bu saldırıyı yapan sapkın anlayışa sahip kişi veya kişileri bir an önce yakalayıp, hak ettikleri cezayı almalarını sağlamaktır. Saldırıları kınıyorum" diye konuştu. Topbay, sadece kızının değil başkalarını da mezar taşlarının kırıldığını da söyledi.

Öte yandan Uşak Belediyesi ekipleri, sadece girişinde güvenlik kamerası bulunan mezarlığın diğer bölümlerine de takılması için çalışma başlattı. (DHA)