Urfa’da hasarlı binaların yıkımı gecikiyor, tehlike büyüyor

Depremlerden sonra Urfa’daki ağır hasarlı binaların yıkımı henüz gerçekleştirilmedi. İnsan ve araç trafiğine açık olan bölgelerdeki hasarlı binalar, yıkılma tehlikesi nedeniyle tehlike yaratıyor.

Google Haberlere Abone ol

Fatma Keber

URFA - Maraş merkezli depremler sonrası Urfa’da, 19 bina yıkıldı, 2 bin 700 bina hasar aldı. Ancak depremin üzerinden iki ayı aşkın zaman geçmesine rağmen hasarlı binaların yıkımı yapılmadı. Bazı binaların etrafına güvenlik şeridi çekilmiş olsa da, etrafı insan ve araç trafiğine açık.

Depremden en çok etkilenen ilçelerden Haliliye’de ağır hasarlı olarak değerlendirilen pek çok bina da çevre için risk oluşturacak biçimde varlığını koruyor.

‘BAŞVURULAR YIKIMI ERTELİYOR’

Söz konusu binalar, ağır hasarlı olarak belirlendiği için yıkım zorunluluğu bulunuyor. Ancak yıkımlar yapılmıyor. Yetkililer, hak sahipleri tarafından yapılan itirazların yıkım sürecini zora soktuğunu öne sürüyor. Diğer yandan güçlendirilmesi gereken orta hasarlı binalar için de çalışmalar henüz başlamış değil. Uzmanlar, binaların olası bir başka depremde yıkılması ile can ve mal kaybına yol açmasının önüne geçmek için bu yapıların kontrollü olarak yıkılması gerektiğine işaret ediyor.

‘MAL GERİ GELİR AMA CAN GERİ GELMEZ’

Urfa Mimarlar ve Mühendisler Odası Başkanı Deniz Demir, halkı hasarlı binalara girmemeleri konusunda uyardı. Haliliye ilçesi Bahçelievler Mahallesi’nin ‘çok riskli bölge’ olduğunu belirten Demir, bölgenin giriş ve çıkışlara kapatılması gerektiğini söyledi. Binaların yıkım sürecinin uzamasına ilişkin Demir, “Vatandaşlarımız itiraz süreçlerine geçmişler. Orta hasarlı binaları az hasarlıya çevirme çabası içerisindeler. Esnafımız da mağdur. Mal geri gelir ama can geri gelmez” dedi.

Ağır hasarlı binaların etrafının emniyet şeridi ile kapatıldığını hatırlatan Demir, evlerine girip demirbaşları söken halkı da uyardı: “Vatandaşlarımız, bu konuda çok duyarsız. Mal sizi kurtarmayacak, bir pencere veya bir koltuk sizi kurtarmaz. Lütfen ama lütfen hasarlı binalara girmeyin.” Karaköprü ilçesinde hasarlı binaların bir kısmının yıkımına başlandığını aktaran Demir, diğer bölgelerde yıkımların halkın itirazları nedeniyle başlayamadığını belirtti.

'BİZ YİNE DE ÖNLEM ALMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Konuya ilişkin Şanlıurfa Valiliği ise şu açıklamada bulundu: “Vatandaşlar uyarı yapmamıza rağmen binaya çıkıyorlar. Binanın çevresine konulmuş şeritleri koparıyorlar, engelleri kaldırıyorlar. Her binanın başına polis ya da bekçi bırakma gibi bir şansımız da yok. Yani canlarının güvenliği açısından kendilerini de düşünüp dikkatli olmaları lazım. Bizler yine de önlem almaya çalışıyoruz. Özellikle hasarlı binaların olduğu Bahçelievler'e ana giriş yolunu trafiğe kapattık. Bu sefer de esnaf iş yapamadığı gerekçesiyle tepki gösteriyor. Kısacası herkesin ayrı bir derdi var.”