Ürdün'deki kriz yayın yasağı ve itaat açıklamasıyla yatıştı

Ürdün'de ev hapsine alınan eski veliaht prens Hamza, kraliyet sarayının yayınladığı bir açıklamayla Kral Abdullah'a itaat beyanında bulundu. İlgili haberlere de yayın yasağı getirildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ürdün'de eski veliaht prens Hamza'nın 'ülkeyi istikarsızlaştırmak için dış güçlerle komplo kurmakla' suçlanıp ev hapsine alınmasıyla patlak veren kriz, prensin ağabeyi Kral Abdullah'a itaat beyanında bulunmasından sonra yatıştı. Ürdün hükümeti de, Prens Hamza'ya ilişkin hem haber kuruluşarına hem de sosyal medyaya yayın yasağı getirdi.

İTAAT AÇIKLAMASINI SARAY PAYLAŞTI

Ev hapsine alındıktan sonra ilk açıklamasında ülke yönetimi yolsuzluk ve beceriksizlikle suçlayan, dün de bir ses kaydı paylaşarak "Orduya itaat etmeyeceğim" çıkışı yapan Prens Hamza'nın, dün akşam Kral Abdullah'a 'itaat beyanında' bulunduğu açıklandı. Kraliyet Sarayı'nın yayımladığı bir mektupta, Prens Hamza kendisini 'majestelerinin emrine sunduğunu' belirtip "Ürdün Haşimi Krallığı'nın anayasasına bağlı kalacağım" ifadelerini kullandı.

AMCALARI DEVREYE GİRDİ

Kral Abdullah ile aynı babadan kardeşi olan Prens Hamza arasındaki krizi, kralın amcası olan Prens Hasan ile başka prenslerin çözdüğü belirtiliyor. Ürdün kraliyet sarayı, kendisi de eski bir veliaht prens olan Prens Hasan'ın Kral Abdullah tarafından arabuluculuk yapması için görevlendirildiğini duyurdu.

YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ

Öte yandan, Prens Hamza'nın itaat açıklamasının ardından ilgili haberlere yayın yasağı getirilmesi dikkat çekti. Devlet haber ajansı, hem haber kuruluşlarına hem de sosyal medya paylaşımlarına getirilen yayın yasağının 'güvenlik birimlerinin soruşturmasının gizliliğini korumayı' amaçladığını duyurdu. 

'DIŞ GÜÇLERLE KOMPLO' SUÇLAMASI

Eski kral Hüseyin ile eşi Kraliçe Nur'un oğlu, eski veliaht prens ve Ürdün Kralı II. Abdullah’ın kardeşi olan Hamza, cumartesi günü ordu tarafından ülkenin 'güvenliğini ve istikrarını hedef alan eylemlerde bulunmakla' suçlanmış ve ev hapsine alınmıştı. Ürdün hükümetiyse, Prens Hamza'yı dış güçlerle komplo kurmakla suçladı. Ürdün Başbakan Yardımcısı Eymen Safadi, Prens Hamza'nın bir süredir soruşturma altında olduğunu söyleyerek, "Ürdün'ü doğru zamanda istikrarsızlaştırmak için yabancı taraflarla yapılan iletişimler izleniyordu" dedi. Safadi, bir dış istihbarat ajansının Prens Hamza'nın eşiyle çiftin Ürdün'ü terk etmesi için bir uçak ayarlanması konusunda temas kurduğunun bilindiğini de ekledi.

'KİMSE ELEŞTİREMİYOR' DEMİŞTİ

Prens Hamza, ev hapsine alındıktan sonra paylaştığı videoda, genelkurmay başkanının kendisine evden çıkamayacağını söylediğini belirtip, ülkenin liderliğini yolsuzluk ve beceriksiz yönetimle suçlamıştı. Eski veliaht prens, "Yönetimdeki çöküşten, yolsuzluktan ve yönetim yapımızda son 15-20 yıldır var olup daha da kötüleşen beceriksizlikten ben sorumlu değilim. İnsanların bu kurumlara güvenmemesinden ben sorumlu değilim" demişti.

Prens Hamza, "Bu durum, kimsenin zorbalıkla karşılaşmadan, tutuklanmadan, taciz veya tehdit edilmeden konuşamadığı veya fikrini söyleyemediği bir noktaya vardı" ifadelerini kullanmış, hükümeti eleştiren herkesin gizli polis tarafından tutuklanma riski altında olduğunu söylemişti.

MISIR, SUUDİ ARABİSTAN VE ABD'DEN KRAL ABDULLAH'A DESTEK

Batı dünyasında Ortadoğu'nun en istikrarlı ülkelerinden biri olarak görülen ancak son dönemde hem Suriyeli sığınmacılar hem de Covid-19 nedeniyle ekonomik krize gömülen Amerikan müttefiki Ürdün'deki bu gelişmeler bölgede de endişe yarattı. Birçok ülkeden Kral Abdullah'a destek ve dayanışma açıklaması geldi. Mısır ve Suudi Arabistan Kral Abdullah'a tam destek açıkladı; ABD'nin açıklamasında da Kral Abdullah için 'tam desteğimizi alan kilit bir ortak' ifadeleri kullanıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bu süreçte Kral Abdullah ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

'MUHALİFLERİ ETRAFINDA TOPLUYORDU' İDDİASI

Krizin temelinde, son dönemde Kral Abdullah'ın yönetiminden memnun olmayan bazı muhalif isimlerin Prens Hamza'nın etrafında toplanmakta olduğu iddiası yer alıyor. Prens Hamza'nın kısa süre önce bazı aşiret liderleriyle biraraya gelip Kral Abdullah'a karşı destek aldığı öne sürülüyor. Prens Hamza'nın, yeni inşa edilen bir devlet hastanesinde oksijen yetersizliği nedeniyle ölen dokuz Covid hastasının ailesini ziyaret etmesinin de sarayda rahatsızlık yarattığı belirtiliyor. 

İSTİHBARAT SERVİSİNİN GENİŞLETİLMİŞ YETKİLERİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ 

Öte yandan, Ürdün istihbarat servisine pandemi sürecinde tanınan yeni yetkiler insan hakları gruplarından tepki çekiyor. Ülkede ekonomi nedeniyle hükümete son dönemde eleştiriler yöneltiliyor. (DIŞ HABERLER)