Ürdün: Prens Hamza dış güçlerle komplo kuruyordu

Ürdün Başbakan Yardımcısı Eymen Safadi, ülkeyi istikrarsızlaştırma suçlamasıyla ev hapsine alınan eski veliaht prens Hamza'nın dış güçlerle komplo kurmakta olduğunu sürdü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ürdün hükümeti, Kral II. Abdullah’ın kardeşi olan eski veliaht prens Hamza'nın istikrarsızlık yaratma girişimi suçlamasıyla dün ev hapsine alınması hakkında yeni açıklama yaptı. Ürdün Başbakan Yardımcısı Eymen Safadi, Prens Hamza'nın 'ülkeyi istikrarsızlaştırma amaçlı bir komplo için dış güçlerle görüştüğünü' savundu.

'YABANCI BİR İSTİHBARAT AJANSI UÇAK AYARLAYACAKTI'

Prens Hamza'nın bir süredir soruşturma alında olduğunu söyleyen Safadi, "Soruşturmada Ürdün'ü doğru zamanda istikrarsızlaştırmak için yabancı taraflarla yapılan iletişimler izleniyordu" dedi. Safadi, bir dış istihbarat ajansının Prens Hamza'nın eşiyle çiftin Ürdün'ü terk etmesi için bir uçak ayarlanması konusunda temas kurduğunun bilindiğini de ekledi.

'KRAL ABDULLAH AİLE İÇİNDE ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYOR'

Ürdün Başbakan Yardımcısı, "Ön soruşturmalar, bu faaliyet ve eylemlerin ülkenin güvenliğini ve istikrarını doğrudan etkileyecek bir aşamaya geldiğini gösterdi" ifadelerini kullandı. Kral Abdullah'ın bu noktada, ayrı anneden olan kardeşi Prens Hamza ile doğrudan konuşarak konunun suistimal edilmesini engellemek için aile içinde çözülmesine karar verdiği belirtildi.

PRENS HAMZA'DAN 'KİMSE KONUŞAMIYOR' SUÇLAMASI

Ürdün ordusu dün Prens Hamza'yı ülkenin 'güvenliğini ve istikrarını hedef alan eylemlerde bulunmakla' suçlamış, kısa süre sonra da eski veliaht prens bir video paylaşarak ev hapsine alındığını açıklamıştı. Prens Hamza videoda genelkurmay başkanının kendisine evden çıkamayacağını söylediğini belirtip, ülkenin liderliğini yolsuzluk ve beceriksiz yönetimle suçlamıştı. Eski veliaht prens, "Yönetimdeki çöküşten, yolsuzluktan ve yönetim yapımızda son 15-20 yıldır var olup daha da kötüleşen beceriksizlikten ben sorumlu değilim. İnsanların bu kurumlara güvenmemesinden ben sorumlu değilim" demişti.

Peens Hamza, "Bu durum, kimsenin zorbalıkla karşılaşmadan, tutuklanmadan, taciz veya tehdit edilmeden konuşamadığı veya fikrini söyleyemediği bir noktaya vardı" ifadelerini kullanmış, hükümeti eleştiren herkesin gizli polis tarafından tutuklanma riski altında olduğunu söylemişti.

DİĞER TUTUKLULAR YARGILANACAK

Prens Hamza ile birlikte bazı başka üst düzey isimlerin gözaltına alındığı açıklanmıştı. Safadi, bu kişilerin devlet güvenlik mahkemelerinde yargılanacağını da açıkladı.

KRALİÇE NUR: OĞLUMA İFTİRA ATILDI

Ürdün Başbakanlığı'nın 'dış güçler' suçlamasından önceyse, Prens Hamza'nın annesi ve eski kral Hüseyin'in eşi Kraliçe Nur oğlunu savunmuştu. Oğluna iftira atıldığını öne süren Kraliçe Nur, adaletin yerine geleceğine inandığını söylemişti.

MISIR, SUUDİ ARABİSTAN VE ABD'DEN KRAL ABDULLAH'A DESTEK

Batı dünyasında Ortadoğu'nun en istikrarlı ülkelerinden biri olarak görülen ancak son dönemde hem Suriyeli sığınmacılar hem de Covid-19 nedeniyle ekonomik krize gömülen Amerikan müttefiki Ürdün'deki bu gelişmeler bölgede de endişe yarattı. Birçok ülkeden Kral Abdullah'a destek ve dayanışma açıklaması geldi. Mısır ve Suudi Arabistan Kral Abdullah'a tam destek açıkladı; ABD'nin açıklamasında da Kral Abdullah için 'tam desteğimizi alan kilit bir ortak' ifadeleri kullanıldı.

'MUHALİFLERİ ETRAFINDA TOPLUYORDU'

Reuters'a konuşan kaynaklar ise son dönemde Kral Abdullah'ın yönetiminden memnun olmayan bazı muhalif isimlerin Prens Hamza'nın etrafında toplanmakta olduğunu öne sürdü. Prens Hamza'nın kısa süre önce bazı aşiret liderleriyle biraraya gelip Kral Abdullah'a karşı destek aldığı da iddia ediliyor.

İSTİHBARAT SERVİSİNİN GENİŞLETİLMİŞ YETKİLERİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ 

Öte yandan, Ürdün istihbarat servisine pandemi sürecinde tanınan yeni yetkiler insan hakları gruplarından tepki çekiyor. Ülkede ekonomi nedeniyle hükümete son dönemde eleştiriler yöneltiliyor. (DIŞ HABERLER)