Üniversitede ayakkabı gerilimi: Cumhurbaşkanı danışmanı da hedef aldı

Kadir Has Üniversitesi’nde bir akademisyenin mescitteki kişilerin ayakkabılarını kendi odasının önüne koymasına tepki gösterdiği video gündem oldu. Oktay Saral konuya dahil olunca inceleme başlatıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kadir Has Üniversitesi’nde akademisyen Z.G.S. ile öğrencilerin tartışması sosyal medyaya yansıdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Oktay Saral’ın akademisyeni hedef alan paylaşımları sonrasında, üniversite görüntülere dair inceleme başlatıldığını duyurdu. Öte yandan Z.G.S. ifadeye çağırıldı.

Eğitim Sen 6 Nolu Üniversiteler Şubesi yaptığı açıklamada akademisyen Sayın'a yönelik saldırıyı kınadıklarını belirtti. 

Ayakkabısıyla söz konusu yere giren akademisyene öğrenciler, "Burası mescit böyle giremezsiniz" şeklinde tepki gösterdi. Akademisyen de "Burası mescit değil, ibadethane. Burası sadece sizin ibadethaneniz değil, burası benim de ibadethanem. Burası mescit değil" diyerek alanın herkese açık bir yer olduğunu vurguladı.

Namaz vaktinin yaklaştığını ve zaman kaybettiklerini belirten öğrencilere karşı, akademisyen "Burası benim okulum, kokan ayakkabılarınızı burada çıkaramazsınız" ifadelerini kullandı. Öğrenciler ise o sırada akademisyeni iterek dışarı çıkartmaya çalıştı. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler tepki topladı.

OKTAY SARAL AKADEMİSYENİ HEDEF ALDI

Söz konusu videoyu sosyal medya hesabından alıntılayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Oktay Saral, akademisyeni hedef aldı. Saral şu ifadeleri kullandı:

“Gençler; İslam ‘komşuluk hakkını’ da gözetir. Müslüman örnek olmak zorundadır. Önce bu hakkı gözeterek ayakkabıları ayakkabılığa koymalısınız. Makul bir sebepten kullanamıyorsanız o ayrı… Ve eğitimi yalnız teoride almış, ahlakı geçtim, etik değerlerden de yoksun hanımefendi; bu davranışınızla, İslama ve Müslümanlığa olan tahammülsüzlüğünüzü gösteriyorsunuz. 28 Şubat zihniyetinin günümüz hali bu. Mescid mi ibadethane mi diye bir şeyler zırvalamışsınız. Müslümanların da ibadet ettiği alana, tüm ikazlara rağmen ayakkabılar ile girmek anca sizin gibi İslamofobiklerin yapacağı bir davranıştır. Üniversitelerimizin bir an önce bu problemli zihniyetlerden temizlenmesi gerekir.”

Kadir Has Üniversitesi’nin sosyal medya hesabından söz konusu görüntülere dair inceleme başlatıldığı duyuruldu. (HABER MERKEZİ)

Etiketler kadir has mescit