UNESCO, Aşık Veysel ve Süleyman Çelebi'yi anacak

UNESCO'nun Paris'te düzenlenen 41. Genel Konferansı'nda alınan kararla anma ve kutlama yıl dönümlerine Aşık Veysel ve Süleyman Çelebi'yi dahil etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), halk ozanı Aşık Veysel'i ve Mevlit'in yazarı Süleyman Çelebi'yi, anma ve kutlama yıl dönümleri programına aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, duru ve arı bir dille yazdığı şiirlerinde yansıttığı vatanseverlik, hoşgörü, yaşama sevinci ve sevgi mesajlarıyla hem kendi dünyasını aydınlatan hem de bugünlere ışık tutan dünya çapında bir halk ozanı olan Aşık Veysel, vefatının 50. yılında UNESCO'nun 2023 yılı anma programında yer alacak.

UNESCO'nun Paris'te düzenlenen 41. Genel Konferansı'nda alınan kararla anma ve kutlama yıl dönümlerine Türkiye'den dahil edilen bir diğer isim ise Süleyman Çelebi oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'nun girişimleriyle alınan kararla, halk arasında 'Mevlit' olarak bilinen 'Vesiletü'n-Necat'ın yazarı Süleyman Çelebi, vefatının 600. yılı olan 2022'de anılacak. (AA)