EMEP: Dersim’de yaşananlar katliamdır

Dersim Katliamı 83’üncü yıldönümüne ilişkin Emek Partisi (EMEP) Dersim İl Örgütü yazılı açıklama yaptı. Aradan 83 yıl geçmesine rağmen acıların hala taze olduğuna değinilen açıklamada “Dersim Katliamı Cumhuriyet tarihinin yakın katliamlarından biridir. Aradan 83 yıl geçmesine rağmen acılar hala tazedir. Yaşanan olayların yakın tanıklıkları var ve bu trajediyi unutmak mümkün değildir” denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - EMEP'in yazılı açıklamasında Dersim'de yaşananların açık bir şekilde soykırım tarifine uygun olduğunu vurgulanarak şöyle dendi: “Dersim Katliamını, katliam başlamadan önce özellikle Osmanlı’dan bu yana başlayan bir süreç olarak değerlendirmek gerekiyor. Sürekli Dersim bir ‘çıbanbaşı’ olarak görülmüştür. Bölgeye gönderilen müfettişlerin yazdığı raporlarda da Dersim’in tebdil ve tenkil yoluyla bastırılması vurgusu yapılmış, koparılması gereken bir yara olarak görülmüştür.”

Hafızaya sığamayan hakikat: Dersim 38Hafızaya sığamayan hakikat: Dersim 38

'KIZ ÇOCUKLAR EVLATLIK VERİLDİ'

25 Aralık 1935’te Tunceli vilayetinin idaresi hakkındaki rapor hazırlandığı ve 4 Mayıs 1937’de askeri operasyona başlandığının hatırlatıldığı açıklamada “Bu karardan sonra başlayan askeri harekâtla on binlerce insan kadın, erkek, çocuk, yaşlı, demeden öldürülmüştür. Yine on binlerce insan sürgün edilmiş, toprağından edilmiştir. Kız çocukları evlatlık verilmiş, erkek çocukları da YİBO’larda asimilasyon politikasının araçları haline getirilmiştir” denildi.

‘ARŞİVLER AÇILMALI’

Katliamın üzerinden 83 yıl geçmesine rağmen hala resmî bir özür dilenmediğine ve arşivlerin saklandığına değinen Dersim İl Örgütü açıklamasında “Cumhurbaşkanı Erdoğan 2011 yılında ‘Eğer devlet adına özür dilemek gerekiyorsa ve literatürde böyle bir şey varsa ben özür dilerim.’ demişti. Bu söylem Dersim Katliamı gibi acı bir olay siyasi malzeme yapılarak daha çok CHP’yi baskılamak için kullanıldı. Çünkü özür dilemenin gereği yerine getirilmemiştir” ifadesi yer aldı.

'SEYİD RIZA’NIN MEZARI ORTAYA ÇIKARILSIN'

EMEP Dersim İl Örgütü, katliamın 83’üncü yılında taleplerini ise şöyle sıraladı:

* Resmi özür dilensin ve özür kamuoyuyla paylaşılsın!

* Dersim 1937.38.39 sürecine dair bütün arşivlerin ve hakikatin tamamının kamuoyuyla paylaşılsın!

* Öldürülenlerin yakınlarının onurlarını, itibarlarını ve haklarını iade eden resmî bir açıklama yapılsın!

* Kayıpların (çocuk-kadın-yaşlı) nerede oldukları araştırılsın, öldürülenlerin kimliklerinin tespiti için araştırma yapılsın!

* Öldürülenlerin naaşları bulunsun, naaşlar tanımlansın, yeniden defini için gerekli işlemler yapılsın!

* Öldürülenler için anma törenleri düzenlensin!

* Dersim ismi ve eski yerleşim yeri isimleri iade edilsin!

* Seyit Rıza ve idam edilenlerin mezar yerleri ortaya çıkarılsın!

İdamının 80'inci yılında Seyit Rıza'nın ardından: Dersim Katliamı neden yapıldı?İdamının 80'inci yılında Seyit Rıza'nın ardından: Dersim Katliamı neden yapıldı?