CHP: Üniversite sınavı öne çekilmesin

25-26 Temmuz'a ertelenen üniversite sınavının turizmin olumsuz etkilenmemesi için yeniden haziran ayında yapılacağı söylentisi öğrencilerin tepkisine neden oldu. Öğrenciler, Twitter'da sınav tarihinin erkene alınmaması için 1 milyondan fazla paylaşım yaparken CHP'den de açıklama geldi: "Sınavın tekrar öne çekileceğine yönelik söylentilere bir an önce son verilsin."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yükseköğretim Kurumları Sınavı, korona virüsü tedbirleri kapsamında 20-21 Haziran’dan, 25-26 Temmuz’a ertelenmişti. Karar sonrası, yaz ortasında yapılacak üniversite sınavının turizmi etkileyeceği iddiaları gündeme gelmiş ve tarihin haziran ayına geri alınacağı öne sürülmüştü. Olası değişikliğe tepki gösteren öğrenciler sınavın yeniden hazirana alınmaması için Twitter'de 1 milyondan paylaşım yaptı.

Sınava girecek binlerce aday, son durumla ilgili açıklama yapmaları için sosyal medyadan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, YÖK Başkanı Yekta Saraç, ÖSYM Başkanı Halis Aygün’e mesaj gönderdi. Ancak üç yetkiliden de açıklama gelmedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, “Korona virüsü tedbirleri nedeniyle sınavın 25-26 Temmuz’a ertelenmesi kararı makuldü. Ancak özellikle son günlerde bu tarihin ekonomik nedenlerle yeniden öne alınacağına yönelik söylentiler öğrencileri çok kötü etkiliyor. Bu sınavda tüm geleceğinin belirleneceğini düşünen gençler arasında her yıl daha da fazla kişi bütün bir yılını kaybetmeyi göze alarak yaşamını sınava göre programlıyor. Sınavın tekrar öne çekileceğine yönelik söylentilere bir an önce son verilerek sınavın 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılacağı açıklanmalı ve milyonlarca kişinin hayatını etkileyebilecek bir rezalet önlenmelidir" diye konuştu.