Uluslararası uzmandan Merkez Bankası yorumu: Albayrak’ın ipleri hâlâ elinde tuttuğunun kanıtı

Financial Times gazetesi, Merkez Bankası'ndaki görev değişikliğini 'Erdoğan'ın adamı Merkez Bankası'nda dümenin başına geçti' başlıklı bir analizle yorumladı. Gazeteye konuşan Teneo Intelligence isimli risk araştırma şirketinin eş başkanı Wolfango Piccoli, Şahap Kavcıoğlu'nun TCMB başkanlığına atanmasını 'Berat Albayrak'ın hâlâ ipleri elinde tuttuğunun kanıtı' olarak yorumladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nda (TCMB) yapılan görev değişikliği ve sonrasında TL'de yaşanan sert değer kaybı uluslararası finans çevrelerinin gündeminden düşmüyor. İngiliz finans gazetesi Financial Times (FT) yeni TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'na ilişkin ‘Erdoğan'ın adamı Merkez Bankası'nda dümenin başına geçti' başlıklı bir analiz yayımladı. Kavcıoğlu'nun ekonomik görüşlerinin aktarıldığı makale için görüş veren Teneo Intelligence (Teneo İstihbarat) isimli risk araştırma şirketinin eş başkanı Wolfango Piccoli ise bu değişikliği "Berat Albayrak'ın hâlâ ipleri elinde tuttuğunun kanıtı" diye yorumladı.

FT, DOKTORA TEZİ DETAYINI HATIRLATTI

Haberde Kavcıoğlu ve Albayrak'ın ikisinin de doktora tezi danışmanlarının Erişah Arıcan olduğu, bu ismin de yakın zamanda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye Varlık Fonu Başkanvekilliği'ne atandığını hatırlatıldı. Piccoli ise gazeteye demecinde 'Kavcıoğlu'nun atanmasının Berat Albayrak'ın hâlâ ipleri elinde tuttuğunun kanıtı' olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

'KURUMLAR SADECE DEVLET BAŞKANININ HEVESLERİ İÇİN VAR OLDUKÇA...'

“Albayrak'ın resmi ya da gayriresmi olarak dönüşüne dair enişe şu ki, böyle bir durum onun ucuz kredilere dayalı, sürdürülebilir olmayan büyüme modeline dönüş anlamına gelecektir. Kurumlar özerklik ve bağımsızlıktan yoksun, boş kabuklar haline geldiğinde ve sadece devlet başkanının geçici hevesleri için var olduklarında, bir sonraki Merkez Bankası başkanının kim olacağının önemi yoktur.” (DIŞ HABERLER)