Uluslararası Af Örgütü'nden Can Atalay çağrısı: Derhal serbest bırakılmalı

Uluslararası Af Örgütü, TİP listesinden Hatay milletvekili seçilen ve hala tutuklu bulunan Can Atalay’ın derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Uluslararası Af Örgütü, 14 Mayıs seçiminde TİP’ten Hatay milletvekili seçilen, Gezi Davası tutuklusu Can Atalay’ın derhal serbest bırakılmasını istedi.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü Ruhat Sena Akşener, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “25 Nisan 2022 tarihinden bu yana tutuklu olan ve Uluslararası Af Örgütü tarafından bir yıl önce düşünce mahkumu ilan edilen Gezi Yedilisi’nden biri olan Avukat Can Atalay’ın, milletvekili seçilmesine rağmen hâlâ cezaevinde tutulması bu tutukluluğun hukuki bir amaç taşımadığını tekrar ortaya koymaktadır.

'SİYASİ GÜDÜMLÜ DAVA'

Bu siyasi güdümlü dava ve ona eşlik eden haksız tutukluluk kararları, Türkiye’de yargı bağımsızlığının ve hukukun üstünlüğünün aldığı hasarı gösteren örneklerden sadece biridir. Yargıtay, Can Atalay'ın derhal serbest bırakılmasını sağlamalıdır. Uluslararası Af Örgütü, Gezi Davası sonucunda halihazırda asılsız suçlamalarla hapsedilen ve aralarında Can Atalay’ın da bulunduğu yedi düşünce mahkumunun serbest bırakılması çağrısını yineliyor.”

Milletvekili seçilmesinin ardından 25 Mayıs’ta mazbatasını alan avukatları Can Atalay’ın tahliyesi için aynı gün Yargıtay’a başvurmuştu. Atalay, 2 Haziran'da TBMM’de düzenlenen milletvekili yemin törenine de tahliye edilmediği için katılamamıştı. (HABER MERKEZİ)