Ukrayna’nın Herson Limanı’nda Türkiye menşeli gemiye saldırı

Türkiye menşeli Tuzla gemisinin saldırıya uğradığı, olayda can kaybı yaşanmadığı belirtildi. Limanda mahsur kalan gemilerin kurtarılacağı aktarıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ukrayna’nın Herson Limanı’nda dün gece Türkiye menşeli Tuzla gemisinin saldırıya uğradığı belirtildi. Olayda can kaybı olmazken, Savunma Bakanlığı ve armatörlerin bölgede mahsur kalan 12 Türk gemisinin kurtarılması için harekete geçtiği aktarıldı. 

Ekonomi gazetesinden Aysel Yücel’in haberine göre, Tuzla gemisi dün saat akşam 09:00’da, saldırıya uğrayarak köprü üstünden vuruldu. Haberde saldırının hangi taraftan geldiği yazılmadı. Vanuatu bayraklı Tuzla isimli gemi, Çayeli Denizcilik firması tarafından işletiliyor. Saldırı sonucu kaptan köşkünde yangın çıktı.

Yücel’e konuşan Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) Hakan Çendik, limandaki itfaiye ekiplerinin şehir ve liman füze saldırısı altında olduğundan gemiye müdahale edemediğini aktararak kaptan köşkünün tamamen yandığını söyledi. Gemide Türkiye vatandaşı personel bulunmuyordu. Gemideki tek personel olan Azeri kaptanın da aynı şirketin başka bir gemisine sığındığı aktarıldı.

'BÜYÜK TALİHSİZLİK OLDU'

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) Başkanı Hakan Çendik, Savunma Bakanlığı ve gemilerin sahipleri olan şirketlerin bugün görüştüğünü, mahsur kalan gemilerin yakın tarihte çıkarılmasının planlandığını belirtti. Çendik, "En kısa zamanda hem gemiler hem  personelleri güvenli şekilde bölgeden ayrılmasını bekliyoruz. Tuzla gemisi vurulmadan önceki gün Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, gemilerin çıkarılması için son aşamaya gelindiğini, kısa bir süre içinde çıkarılacağını, hazırlıklara başlanması için bölgede gemileri mahsur kalan armatörler ile görüşmüştü. Dün yaşanan olay büyük talihsizlik oldu" dedi. (HABER MERKEZİ)