Ukrayna'dan 'barış zirvesi' sinyali: Rusya hesap vermeli

Rusya'nın 'askeri operasyonunun' yıldönümünde barış zirvesi düzenlemeyi planlandıklarını söyleyen Kuleba, Moskova yönetiminin öncelikle 'uluslararası bir mahkemede hesap vermesi gerektiğini' savundu. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kiev yönetimi, Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı 'askeri operasyonun' yıldönümü olan şubatta 'barış zirvesi' düzenlemeyi amaçladıklarını duyurdu. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin geçen hafta yaptığı Washington ziyareti ve Ukrayna-Rusya savaşına dair Associated Press'e konuştu.

'RUSYA, HESAP VERMELİ'

AA'nın aktardığına göre, savaşların diplomatik yöntemlerle sona erdiğini belirten Kuleba, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in moderatörlüğünde şubat ayında 'barış zirvesi' düzenlemeyi amaçladıklarını dile getirdi. Moskova yönetimini 'savaş suçu' işlemek ile suçlayan Kuleba, Rusya'nın zirveye katılması için öncelikle 'uluslararası bir mahkemede hesap vermesi gerektiğini' savundu. 

'GERÇEĞİ YANSITMIYOR'

Rusya'nın barış görüşmelerine hazır olduğunu söylemesinin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Kuleba, "Savaş alanında yaptıkları şeyler aksini kanıtlıyor" dedi. Kuleba, 2023'te savaşı kazanmak için ellerinden geleni yapacaklarına ve bu süreçte diplomasinin önemli bir rol oynayacağına dikkati çekti.

'6 AYDAN KISA BİR SÜREDE PATRIOTLAR KONUŞLANDIRILACAK'

Zelenskiy'nin geçen hafta yaptığı Washington ziyaretinin önemine işaret eden Kuleba, ABD'nin 6 aydan kısa bir sürede patriot füze bataryalarını Ukrayna'ya konuşlandırmayı planladığını kaydetti. (DIŞ HABERLER)