Ukrayna gölgesinde kritik zirve: 'Biden Putin'i çok sert yaptırımlarla tehdit edecek'

ABD Başkanı Biden ile Rusya lideri Putin, Ukrayna krizinin gölgesinde video konferans yoluyla görüşecek. Biden'ın Putin'i, 'Ukrayna'yı işgal etmesi halinde' ağır yaptırımla tehdit edeceği belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünyanın gözü, ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna geriliminin gölgesinde bugün yapacağı video konferans görüşmesinde. İki liderin görüşmesinin TSİ 18.00'de başlaması beklenirken, Biden'ın Putin'i 'Ukrayna'yı işgal etmesi halinde ağır ekonomik yaptırımlar dayatmakla' tehdit edeceği belirtiliyor. Moskova 'Ukrayna'yı işgal planları' iddialarını reddetmişken, Putin'in ise Biden'ı 'NATO'nun doğuya doğru gelişme olasılığına' karşı uyarması bekleniyor.

'RUS BANKALARINA YAPTIRIM GELEBİLİR'

ABD yönetiminden ismi açıklamayan yetkililer, Biden'ın Putin'i Ukrayna'yı işgal etmesi halinde 'bugüne dek görülmemiş sertlikte ekonomik yaptırımlarla' tehdit edeceğini öne sürdü. Reuters ajansına konuşan bir kaynağa göre, olası yaptırımlar Rusya'nın en büyük bankalarının yanı sıra Moskova'nın rubleyi dolar ve diğer para birimlerine çevirebilme kapasitesini hedef alabilir. 

'PUTİN'İN YAKIN ÇEVRESİNİN HEDEF ALINMASI DA KONUŞULDU'

Ajansa konuşan üst düzey bir Biden yönetimi yetkilisi, ABD başkanının ekibinin olası bir Ukrayna işgali senaryosu için bir dizi ekonomik yaptırım belirlediğini söyledi. Bir başka kaynak ise Putin'in yakın çevresinin de hedef alınma ihtimalinin görüşüldüğünü ama henüz bir karar alınmadığını öne sürdü.

Reuters'ın kaynaklarından biri, "Biden, eğer Rusya bu yolda (işgal) ilerlerse çok gerçek bedelleri olacağını açıkça söyleyecek ama aynı zamanda, diplomasiyle ilerleme açısından etkili bir yol olduğunu da vurgulayacak" dedi.

CNN'DEN SWIFT İDDİASI

CNN International ise ABD'nin, Ukrayna'nın işgal edilmesi halinde Rusya'yı uluslararası SWIFT sisteminden çıkaracak kadar aşırı bir adım atabileceğini öne sürdü. Bloomberg de, ABD ile Avrupalı müttefiklerinin Rusya Doğrudan Yatırım Fonu'nu hedef alan yaptırımları düşündüğünü yazdı.

PESKOV: PUTİN NATO GENİŞLEMESİ KONUSUNDA GARANTİ İSTEYECEK 

Ukrayna sınırına asker yığma ve işgale hazırlanma iddialarını kesin bir dille ve tekrar tekrar reddeden Putin'in ise görüşmede Biden'dan, NATO'nun doğuya doğru genişlemeyeceği konusunda garanti istemesi bekleniyor. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, görüşmenin 'NATO'nun Rusya sınırlarına doğru genişlemesine' ve Moskova için uzun vadeli güvenlik garantilerine odaklanacağını söyledi.

Putin geçtiğimiz hafta, NATO'dan daha fazla genişlemeyeceği ve Ukrayna dahil, Rusya yakınındaki ittifak üyelerine belirli türde silahların konuşlandırılmayacağı yönünde yasal garantiler istediğini söylemişti. Peskov'un açıklamasına göre, Rusya lideri Biden'la görüşmesinde ikili ilişkiler ve Ukrayna'nın yanı sıra bu güvenlik garantisi girişimini de gündeme getirecek. (DIŞ HABERLER)