Ukrayna gerilimi tırmandırıyor: Zelenskiy Donbas'a gidecek

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'den Rusya'yla gerilimi artıracak yeni bir hamle geldi. Zelenskiy, Donbas'ı ziyaret edeceğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ukrayna'nın, doğu sınırındaki Rus askeri hareketliliğini gerekçe göstererek tırmandırdığı kriz derinleşiyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'le telefonda görüşüp ittifaka üye olmak istediklerini yinelemesinin ardından, bugün de Rusya'ya ana gerilim noktalarından biri olan Donbas bölgesini ziyaret edeceğini açıkladı.

'ASKERLERİMİZİN YANINDA OLMAK İSTİYORUM'

Zelenskiy, Rusya yanlılarıyla Batı yanlıları arasındaki iç savaşın sürdüğü bölgeye ziyaretini Twitter'dan duyurdu. Batı yanlısı lider, "Başkomutan olarak, zor zamanlarda Donbas'taki askerlerimizin yanında olmak istiyorum. Gerilimin tırmandığı noktalara gidiyorum" dedi.

'BARIŞ İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ'

Zelenskiy'nin bu kararının öncesinde, Ukrayna ordusu 'son üç günde ayrılıkçı güçler tarafından açılan ateş sonucu ölenlerin sayısının beşe yükseldiğini' duyurmuştu. Ukrayna Devlet Başkanı da Twitter paylaşımında dün gece öldürülen 23 yaşındaki asker için başsağlığı dilerken, "Ukrayna'nın barışa ihtiyacı var ve bunun için her şeyi yapacak" ifadelerini kullandı. 

MOSKOVA İDDİALARI REDDEDİYOR

Ukrayna ile Rusya arasındaki son gerilim, Kiev'in doğu sınırındaki Rus askeri hareketliliğine tepki göstermesi ve Ukrayna askerleriyle Rusya yanlısı güçlerin Donbas'taki temas hattında şiddetin artmasıyla tırmanmıştı. Ukrayna yönetimi bu gerekçelerle NATO'yla temasları artırmış ve ittifaka üyelik için bir yol haritası belirlenmesini talep etmişti. ABD ve İngiltere'den de Zelenskiy'ye dayanışma mesajları gelmişti.

Rusya ise sınırdaki askeri hareketliliğin saldırgan bir amacı olmadığını, 2014'ten bu yana süren ihtilafa askeri müdahale planları olmadığını vurguluyor. Moskova, doğu komşusu Ukrayna'nın NATO üyeliğini gündeme getirmesine de tepki göstererek, böyle bir gelişmenin gerilimi tırmandıracağına dikkat çekmiş, üyeliğin Ukrayna halkına danışılması gerektiğini belirtmişti. (DIŞ HABERLER)