Ukrayna, dolandırıcılık suçlaması nedeniyle Türkiye'ye nota verdi: Şirket, ürünleri ya da parayı göndersin

Ukrayna, askeri malzemeler için ödeme yaptığı Koray Altınel'in şirketinden, ürünleri göndermediği için şikayetçi oldu. Soruşturma dosyasında Ukrayna'nın Türkiye verdiği nota da yer aldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ukrayna’nın, silah, miğfer ve çelik yelek gibi askeri malzemeler konusunda anlaştıkları Türk iş insanları tarafından 5 milyon dolar dolandırıldığı iddiasına ilişkin Türkiye’ye nota verdiği ortaya çıktı. Notada malzemelerin gönderilmesi ya da paranın iade edilmesi ve sorumlular hakkında soruşturma yürütülmesi istendi.

ŞİRKET HESAPLARI BLOKE EDİLDİ

Ukrayna İçişleri Bakanlığı İletişim Başkanı Volodymyr Krakovetskyı, iş insanları tarafından dolandırıldığı iddiasıyla şikayetçi olmuş ve ifadesinde, gazeteci Hande Fırat’ın eşi iş insanı Murat Özvardar aracılığıyla tanıştığı Koray Altınel ile miğfer, çelik yelek ve silah alımı için anlaştıklarını ancak toplamda 5 milyon dolar ödeme yaptıktan sonra Altınel’e ulaşamaz hale geldiğini anlatmıştı.

Şikayet üzerine başlatılan soruşturmada Altınel ve Özvardar’ın da aralarında bulunduğu bazı isimlerin şüpheli sıfatıyla ifadeleri alınmış, Altınel’in hesaplarına da bloke konulmuştu.

UKRAYNA: ÜRÜNLER GÖNDERİLSİN YA DA PARA İADE EDİLSİN

T24'ten Asuman Aranca'nın haberine göre, Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği, 25 Nisan tarihinde soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bir dilekçe verdi.

Dilekçede, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından Koray Altınel’in sahibi olduğu AKA Silah firmasıyla anlaşmalar imzalandığı ve 4 milyon dolardan fazla ödeme yapıldığı belirtildi.

Büyükelçi Vasyl Bodnar imzasıyla sunulan dilekçede, Altınel’in yükümlülüklerini yerine getirmediği, parayı da iade etmediği, bu nedenle Ukrayna İçişleri Bakanlığı tarafından büyükelçiliğe bir yazı gönderildiği, büyükelçiliğin de Türkiye Dışişleri Bakanlığına nota gönderdiği aktarıldı.

Dilekçenin ekinde yer alan 15 Nisan tarihli notada, "Türkiye’de bulunan AKA Arms adlı Türk firmasıyla toplam bedeli 4 milyon ABD Dolarını aşkın olan bir dizi sözleşme imzaladı. Aynı zamanda bugüne kadar zikredilen Türk firması, bedeli Ukrayna tarafından ödenen ürünlerin sevkiyatını yapmadı. Büyükelçiliğimize Ukrayna İçişleri Bakanlığından gelen yazıda, Türk firmasının sözleşmelerdeki yükümlülükleri yerine getirmediği belirtiliyor ve sipariş edilen ürünlerin sevkiyatının hızlandırılması veya bu ürünleri sipariş edene para iadesinin yapılması için ilgili Türk makamlarına başvurulması rica edildi" ifadeleri kullanıldı.

HABERİN TAMAMI