Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: İstanbul'daki müzakerelerde talebimiz insani sorunların çözümü

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: İstanbul'daki Rusya-Ukrayna müzakere toplantısında asgari talebimiz insani sorunların çözümü. İnsanlar, toprak ve egemenlik üzerine pazarlık yapmayacağız...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı işgalde, iki ülke heyetleri 'müzakere' için bugün İstanbul'da buluşacak.   

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, iki gün sürecek görüşmeler için taleplerini anlattı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Kuleba yerel televizyonların ortak yayınında yaptığı konuşmada "Devlet başkanımız heyetimize çok net talimatlar verdi. İnsanlar, toprak ve egemenlik üzerine pazarlık yapmayacağız. Pozisyonumuz beton gibi serttir ve uluslararası hukuktan, Ukrayna ordusundan, Rusya'ya uygulanan uluslararası yaptırımlardan, savunmamız için Ukrayna'ya aktarılan ve aktarılmakta olan silahlardan güç almaktadır" dedi.

AA'nın haberine göre Ukrayna'nın tarafının kilit talepleri konusunda da konuşan Kuleba, "Türkiye'deki müzakerelerde asgari talebimiz insani sorunların çözümü, azami talebimiz ise ateşkes ve bunun için sürdürülebilir anlaşmanın sağlanması olacaktır" bilgisini verdi.

'REFERANDUM İÇ MESELEMİZ'

Dmitro Kuleba, Türkiye'deki müzakerelerde referandum konusunun konuşulmayacağını, bunun Ukrayna'nın iç meselesi olduğunu kaydetti.

Rusya-Ukrayna müzakere heyetlerinin toplantısı Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde gerçekleştirilecek. (HABER MERKEZİ)