Uğur Şahin'den üçüncü doz açıklaması

BioNTech'in CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, Delta varyantı karşısında üçüncü doz tartışması hakkında konuştu. Şahin, şu an için üçüncü doza çok nadir durumlar dışında gerek görmediğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech'in kurucu ortağı ve CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, geliştirdikleri korona virüsü aşısının Delta varyantı karşısındaki etkisi hakkında konuştu. Şahin aşının sağladığı bağışıklık seviyesinin Delta karşısında azaldığını belirtse de, üçüncü bir doza şu an ihtiyaç görmediğini söyledi.

'ANTİKOR AZALIYOR'

Wall Street Journal gazetesine konuşan Şahin, İsrail'de antikor seviyelerine ilişkin geçtiğimiz hafta yayınlanan araştırmayı değerlendirerek, antikor seviyelerinin aşılanmanın üzerinden zaman geçtikçe azaldığını ama üçüncü bir doza nadiren ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Şahin, "Antikor titreleri düşüyor. Yeni varyanta karşı aşı koruması dikkate değer biçimde daha düşük" dese de, aşının ağır hastalıktan koruma becerisinin sürdüğünü ve söz gelimi ocak ayında aşılanan kişilerin henüz üçüncü bir doz aşı yaptırmasına ihtiyaç olmadığını söyledi.

'HÜCRESEL BAĞIŞIKLIK DÜŞMÜYOR, AĞIR HASTALIK RİSKİ YOK'

Şahin, ilk savunma kalkanı olan antikorların düşmesinin insanların yeniden enfekte olabileceği anlamına geldiğini ancak bu kişilerin ağır şekilde hastalanmadığını, dolayısıyla hücresel bağışıklığın düştüğüne dair bir kanıt olmadığını anlattı.

'KARARI HÜKÜMETLER ALMALI, BİZ VERİ SAĞLARIZ'

Uğur Şahin, üçüncü bir doz aşı kararını hükümetlerin alması gerektiği görüşünü de paylaştı. Şahin, hükümetlerin güçlendirici doz yapmak kararı ile hastalığı aşı sayesinde ağır geçirmeyecek bağışık kişiler arasında kontrollü bir enfeksiyon sürecini yürütmek arasında bir tercih yapması gerektiğini söyledi. Şahin, "Bu tartışma bizden ayrı yürümeli. Biz sadece veri sağlayacağız ve hükümetlerin bize ne yapmak istediklerini söylemesi gerekecek" dedi.

'İDEAL SENARYODA BİREYLER KENDİLERİ KARAR VERİR'

Şahin, ideal bir senaryoda aşıların geniş kapsamlı kullanım için onay alacağını ve piyasada kişisel alımlar için mevcur alacağını, böylece de insanların üçüncü doz kararını serbest piyasada kendilerinin vereceğini söyledi. Pfizer/BioNTech aşısı şu an tüm ülkelerde sadece acil kullanım onayı aldığı için üçüncü doz kararı da hükümetlerin inisiyatifinde.

Üçüncü doz tartışması, İsrail'de ocak ayında aşılanan kişilerin bugün Delta varyantı karşısında enfekte olma riskinin mayıs ayında aşılananlardan üç kat daha fazla olduğunun ortaya çıkmasıyla başlamıştı. Aynı araştırmada, aşının ağır hastalığı öneleme oranının yüzde 91 olduğu tespit edilmişti. İsrail bu ay, bağışıklık sorunu bulunan kişilere üçüncü doz aşı yapmaya başlamıştı. (DIŞ HABERLER)