Üç gün önce Meriç’ten Yunanistan’a geçen Ebubekir Gezer'den haber alınamıyor

Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a geçen Ebubekir Gezer'den üç gündür haber alınamıyor. Gezer, ailesine en son 'otobüslerinin Yunan polisi tarafından durdurulduğu' mesajını geçmiş.

Google Haberlere Abone ol

Vedat Yeler

ATİNA - Ailesini pazartesi sabah saatlerinde arayıp Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a geçtiğini ve sığınma talebinde bulunacağını söyleyen Ebubekir Gezer'den, üç gündür haber alınamıyor.

"Can güvenliğinden endişeliyiz" diyen ağabey Esat Gezer’in aktardığı bilgilere göre, Ebubekir Gezer 17 Ocak akşam saatlerinde Yunanistan’ın sınır hattında bulunan Didymoteicho kentinden Selanik'e giden bir otobüse bindi. Ebubekir Gezer, otobüs hareket ettikten yarım saat sonra ailesine Yunan polisi tarafından otobüsün durdurulduğunu belirten bir mesaj gönderdi ve iletişimleri kesildi.

Yunanistan’a geçtikten sonra ailesi ile gün boyu irtibatını sürdüren Ebubekir Gezer, gün içerisinde 4 defa Yunanistan’da olduğunu belirten konum ve fotoğraf gönderdi.

'HABERİMİZ YOKTU'

17 Ocak sabah 08:44 ile 10:59’da ailesine iletilen konum verileri, Ebubekir Gezer’in Didymoteicho şehrinin hemen dışında olduğunu gösteriyor. Ağabey Esat Gezer, kardeşi ile bu saatlerde yaptıkları telefon görüşmelerini şu ifadelerle kaydetti:

"Pazartesi sabahı bizi aradı ve karşıya geçtiğini söyledi. Ailenin de bu durumdan haberi yoktu. 4 kişi olduklarını, Yunanistan’ın Didymoteicho şehrine yaklaştıklarını ve bir ağacın altında oturduklarını belirtti konuşmalarda. Ayrıca yanında bir kadın ve iki erkek olduğunu, kadının 15 yıl cezasının çıktığını ve 6 aylık bebeğini bırakıp geldiğini söyledi. Akşama şehir içerisinde otobüse bineceklerini aktardı.”'EREBE BİRÊ KET' (ARABA YOLA ÇIKTI)

Akşam saatlerinde iki defa ağabeyine konum bilgilerini tekrar gönderen Ebubekir Gezer, 21:10’da Kürtçe “Erebe birê ket (Araba yola çıktı)” mesajını gönderdikten üç dakika sonra son konum bilgisini paylaştı ve “Sarbûn (Bindik)” dedi.

Yarım saat sonra Ebubekir Gezer’den otobüsün Yunan polisleri tarafından durdurulduğunu belirten bir mesaj aldıklarını bildiren Esat Gezer, “Bu saatten sonra bir haber alamadık. Üç gündür sordurtuyoruz ve bir bilgi alamıyoruz. Basında Yunan polisinin mültecileri soyup geri attıklarına ilişkin haberler okuyoruz. Can güvenliğinden endişeliyiz. Geri atılma ihtimali nedeniyle avukatları Uzunköprü karakoluna sordurttu ve ‘böyle bir isim bizde yok’ denildi. Çünkü Yunanistan’dan geri atılmalar genellikle Uzunköprü tarafında yaşanıyor” diye konuştu.

YUNANİSTAN POLİSİ: BU İSİMDE BİRİ YOK

Vakayı soruşturan Sınır Şiddeti İzleme Ağı (BVMN), 19 Ocak’ta bir avukatın bölgedeki polis birimleriyle temasa geçtiğini kaydetti. Yunanistan sınırındaki bütün polis birimlerinin kendilerinde Ebubekir Gezer adında bir ismin olmadığını rapor eden BVMN, Dedeağaç Hastanesi ve morguyla da temasa geçtiklerini ve onlarda da bu isimde bir kayıt olmadığını aktardı.

'CUMHURBAŞKANINA HAKARET'TEN CEZA ALMIŞ

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle Ebubekir Gezer hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a ve Abdullah Gül’e hakaret ettiği gerekçesiyle açılmış iki dava bulunuyor. Ayrıca yine sosyal medyadan doğru Ebubekir Gezer hakkında açılmış bir “örgüt propagandası” davası mevcut. Gezer'in yargıladığı bu üç davanın içeriğinden oluşan “örgüt üyeliği” gerekçesiyle bir dava daha olduğu ifade eden Esat Gezer, kardeşinin Erdoğan’a hakaret ve propaganda davlarında ceza aldığını sözlerine ekledi.