Üç 'Bölge Kalkınma İdaresi' başkanlığının görev süresi 5 yıl uzatıldı

Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi ve Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi başkanlıklarının görev süresi 2026'ya uzatıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Resmi Gazete'nin bugünkü sayısındaki karara göre üç 'Bölge Kalkınma İdaresi' başkanlığının görev süresi uzatıldı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre, Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi, Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi ve Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi başkanlıklarının yeni son görev süreleri 8 Haziran 2026 oldu.

Kararın, 642 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 1'inci maddesi gereğince verildiği belirtildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı idareler görev alanındaki illerin 'kalkındırılması' için kurulmuştu. DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, 08.06.2011 tarih ve 27958 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 642 numaralı Kanun Hükmünde Kararname ile oluşturuldu. Başkanlığın hinterlandında 15 (Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van, Sivas ) il bulunuyor.

Merkezi Giresun olan DOKAP'ın görev alanında ise Amasya, Artvin, Bayburt, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun, Tokat ve Trabzon olmak üzere 11 il yer alıyor.

Aksaray, Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırıkkale ve Kırşehir illeri ise KOP Bölgesi'ne bulunuyor. (HABER MERKEZİ)

Etiketler kop dap dokap