Twitter'dan 'gerçek dışı' tweete müdahale ürünü: @Birdwatch

Twitter yanlış, yanıltıcı ve gerçek dışı gönderilerin fark edilmesi için tasarladığı yeni ürünü "@Birdwatch"ı duyurdu. Şirket, 3. şahıslara puan verme imkanı da tanıyacak "Birdwatch"la "Yanlış bilgi içerdiğini düşündüğünüz paylaşıma not düşün" şeklinde bir ibarenin paylaşımlara ekleneceği, böylece diğer kullanıcıların ileti hakkında uyarıda bulunabileceği ve alternatif bilgileri ekleyebileceğini belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Sosyal medya devi Twitter, 'yanlış veya gerçek dışı bilgilerle mücadele' için yeni geliştirdiği "@Birdwatch" uygulamasını tanıttı. Twitter'a göre deneme aşamasındaki "@Birdwatch" kullanıcıların, paylaşımlardaki yanıltıcı bilgileri fark etmesine ve alternatif bilgi paylaşımı için not yazmalarına olanak tanıyor.  

Twitter'ın resmi blog sayfasından yapılan yazılı açıklamada, "Birdwatch"la ilgili "Yanlış bilgi içerdiğini düşündüğünüz paylaşıma not düşün" şeklinde bir ibarenin paylaşımlara ekleneceği, böylece diğer kullanıcılar için paylaşım hakkında uyarıda bulunabileceği ve konuyla ilgili alternatif bilgilerin eklenebileceği bir tasarım olarak geliştirildiği kaydedildi.

'PUAN' SİSTEMİ

Yeni uygulama, yanlış bilgi içerdiği düşünülen bir paylaşım için düşülen notlar için 3. şahıslara puan verme imkanı da tanıyacak. "Twitter Support" isimli kurumsal hesaptan yapılan duyuruda, şu ifadelere yer verildi: "Herkesi bu programa kaydolmaya ve katılmaya davet ediyoruz. Grup ne kadar geniş ve çeşitli olursa, yanlış bilgileri etkili bir şekilde değerlendirmede o kadar iyi olacaktır. Bu konuda yardımınıza ihtiyacımız var." (AA)