TÜSİAD'dan yeni ekonomi yönetimine hem tebrik hem uyarı

Berat Albayrak'ın istifası ile boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine atanan Lütfi Elvan ve yeni Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal için bir kutlama mesajı yayınlayan TÜSİAD ekonomi için de uyarılar yaptı. Açıklamada, " serbest piyasa ilkelerinin gözetilmesi" ve "ekonomi politikalarında öngörülebilirliğin artırılması" istendi.

Lütfi Elvan bugün yemin ederek göreve başladı.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve Merkez Bankası Başkanlığı'na atanan Naci Ağbal'ı tebrik eden TÜSİAD, ekonomide kurumların bağımsızlıklarının ve liyakatın güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

"Hazine ve Maliye Bakanlığına atanan Sayın Lütfi Elvan'ı ve Merkez Bankası Başkanlığına atanan Sayın Naci Ağbal'ı tebrik ediyor, yeni görevlerinde başarılar diliyoruz" denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Ekonomimiz son yıllarda yaşanan şoklar ve salgın etkisi ile zorlu bir dönemden geçmektedir. Makroekonomide dengeyi yakalamak, yüksek ve sürdürülebilir bir büyüme patikasına dönmek ve istihdamı salgın öncesi seviyelere hızla çıkarabilmek için finansal istikrarın sağlanması büyük önem taşımaktadır.

'LİYAKAT ARTIRILMALI'

Bunun için serbest piyasa ilkelerinin gözetilmesi, ekonomi politikalarında öngörülebilirliğin artırılması ve kurumların bağımsızlıklarının ve liyakatın güçlendirilmesi gerekmektedir. Mali disiplin ve ekonomik istikrarı önceliklendiren, yatırımcılara güven veren ve yapısal reformları içeren kapsamlı bir programın uygulanması yatırım ortamını güçlendirecek, ekonomide güveni artıracak ve istihdamın gelişmesine de katkı sağlayacaktır.

Hazine ve Maliye Bakanlığına atanan Sayın Lütfi Elvan'ı ve Merkez Bankası Başkanlığına atanan Sayın Naci Ağbal'ı tebrik ediyor, yeni görevlerinde başarılar diliyoruz. 

TÜSİAD olarak, ekonomik istikrarı sağlamış, güçlü bir demokrasiye ve hukuk devletine sahip müreffeh bir Türkiye için kararlılık ve azimle çalışmaya devam edeceğiz." (HABER MERKEZİ)