Türkiye'nin Ukrayna limanlarının açılması girişimine ABD ve Fransa'dan destek

Macron, Türkiye'nin Ukrayna limanlarının ihracata açılması yönündeki girişimlerinin "umut verici" olduğunu belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan da "Türkiye'nin çabalarını destekliyoruz" mesajı geldi

Ukrayna'da 31 Mayıs itibariyle son durum. Kaynak: ISW
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya'nın Ukrayna limanlarının büyük bir kısmını abluka altında tutarak başta tahıl olmak üzere gıda ihracatını engellemesine karşı koridor açılması için girişimler sürüyor. Ukrayna limanlarında en az 20 milyon tahıl ihraç edilmeyi bekliyor.

Arap basınının AFP'den aktardığına göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron 28 Mayıs'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz'la birlikte yapılan telefon görüşmesiyle ilgili konuştu.

Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi sonrası açıklama yapan Macron, Putin'le görüşmede Ukrayna limanlarıyla ilgili Birleşmiş Milletler (BM) kararının gündeme geldiğini belirtti. Macron, Putin'e söz konusu limanlara yönelik ablukanın BM kararı çerçevesinde sona erdirilmesi için girişimlerde bulunduklarını söylediğini aktardı.

Durumun ilerleyen gün veya haftalarda çözülebileceğine dair umutların olduğunu belirten Macron, Türkiye'nin de bu girişimlerdeki rolünün umut verici olduğunu ifade etti.

ABD: TÜRKİYE'NİN DİPLOMATİK ÇABALARINI DESTEKLİYORUZ

ABD'den de Türkiye'nin Rusya-Ukrayna girişimlerini olumlayan mesaj verildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price basın toplantısında konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin, Rusya-Ukrayna savaşını sonlandırma konusundaki diplomatik çabaları ve Ukrayna gıdalarının ihracatına yol bulma çabalarını desteklediklerini" söyledi. 

Price, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un 8 Haziran'da Türkiye'ye yapacağı ziyaretle ilgili sorulara ise "ziyaretten haberi olduğu" yanıtı verdi. Dışişleri sözcüsü, "Türk müttefiklerimizin bu savaşı sona erdirmek üzere, öncelikle şiddeti azaltmak ve aynı zamanda Ukrayna buğdayı da dahil olmak üzere Ukrayna gıda maddelerinin ihracatını kolaylaştırmanın yollarını bulma konusundaki diplomatik çabalarını anlıyor ve kesinlikle destekliyoruz" açıklaması yaptı.

Öte yandan, Ukrayna limanlarındaki son durumu gösteren 31 Mayıs tarihli harita yayınlandı. İngiltere merkezli Institute for the Study of War (Savaş Çalışmaları Enstitüsü) Twitter hesabından yayınladığı son haritada, Ukrayna limanlarında kuşatmanın devam ettiğini gösterdi.

NE OLMUŞTU?

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 30 Mayıs'ta telefon görüşmesi yapılmış, görüşmede Erdoğan'ın İstanbul'da Rusya-Ukrayna-Birleşmiş Milletler heyetleri zirvesi önerdiği belirtilmişti. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da dün yaptığı açıklamada, Ukrayna limanlarından koridor açılması yönünde görüşmeler için Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'un 8 Haziran'da Türkiye'ye geleceğini duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

 

Etiketler türkiye rusya ukrayna