Türkiye'den 40 adet F-16 alımı için ABD'ye başvuru: Toplam değeri 10 milyar dolar

Türkiye ABD'ye 40 adet F-16 alımı için başvuru yaptı. Talep edilen uçakların ve modernizasyon kitlerinin 10 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye, ABD'den 40 adet F-16 ve yaklaşık 80 civarı F-16 modernizasyon kiti almak için başvuru yaptı. Ancak ABD Kongresi'nin bu satışı engelleme gücü bulunuyor. 

'DEĞERLENDİRME SÜRECİNDE'

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, ABD'li Lockheed Martin tarafından üretilen F-16 ve modernizasyon kiti almak üzere ABD'ye başvuru yapıldı. Reuters, başvurunun Dışişleri Bakanlığı'nda değerlendirme sürecinde olduğunu, Bakanlık onay verirse Kongre'ye gönderileceğini ve Kongre'nin bu satışı bloke etme gücü olduğunu aktarıyor.

NTV ise talep edilen uçaklar ve modernizasyon kitlerinin değerinin 10 milyar dolar civarında olduğunu belirtiyor. Daha önce 100 adet F-35 savaş uçağı almak isteyen Ankara, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alması nedeniyle 2019'da F-35 ortak üretim programından çıkarılmıştı. 30 Eylül'de bu konu hakkında bir açıklama daha yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Geri adım atmamız söz konusu değil, ABD ya uçaklarımızı verecek ya da paramızı" demişti. Ajansa göre Türkiye'nin bu başvurusunun amacı, F-35 programından çıkarıldıktan sonra hava kuvvetlerini başka bir yolla modernize etmek.

'ALIM ZORLU OLACAK'

Öte yandan Reuters, Türkiye'nin F-35 programına yeniden katılımı için lobicilik faaliyeti yürüten Arnold & Porter Kaye Scholer isimli şirketle sözleşmesini 1,5 milyon dolar karşılığında Ağustos 2022'ye kadar uzattığını da aktarmıştı. Türkiye, F-35 ve S-400'lere aynı anda sahip olabilmek için bugüne kadar ABD'ye pek çok teklif götürmüştü.

Ekim başında BBC Türkçe'den Ece Göksedef'e konuşan bir Türk diplomatik kaynağı Türkiye'nin son olarak, Nisan ayında ilk testleri yapılmış olan S-400'lerin aktive edilmemesi için "S-400'leri kullanmamızı gerektirmeyecek bir ortam yaratılabilir, herhangi bir tehdit oluşursa bunu ABD ile koordinasyon halinde, istihbarat birimlerinin ortak çalışmasıyla çözebilir ve tehdidi F-35'lerle ortadan kaldırabilir" önerisi yaptığını fakat ABD'nin buna sıcak yaklaşmadığını aktarmıştı.

Türk Hava Kuvvetleri'nde halihazırda çok sayıda F-16 bulunuyor. Forbes dergisine göre bu sayı 200'ün üzerinde. Reuters, son yıllarda ABD Kongresi'nin Türkiye'ye yönelik tutumunun olumsuzlaştığını ve bu yüzden bu F-16 alım talebinin önünde zorlu bir süreç olduğunu aktarıyor. (Kaynak: BBC Türkçe)