Türkiye'de zorunlu karantina otelinin günlüğü kişi başı 1.600 TL

Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka'da son 14 gün içinde bulunarak Türkiye'ye gelenler 14 gün otelde karantinada kalacak. Yolcular günlük kişi başı bin 600 TL ödeyecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Pandemi önlemleri kapsamında Türkiye'ye gelen ve son 14 gün içinde Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka ülkelerinin en az birinde bulunan yolculara belli otellerde 14 karantina uygulanacak. Yolcuların havalimanı transfer ve otel masraflarını kendilerinin karşılamasına karar verildi. Karantina otellerinde kişi başı günlük bin 600 TL olarak belirlendi. Buna göre 14 gün karantinada kalacak bir kişi 22 bin 400 TL otel masrafı ödeyecek.

Türk Hava Yolları (THY) konuyla ilgili resmi internet sitesinde şu açıklamaya yer verdi: "Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka'dan gelen yolcuların Türkiye'ye giriş yapmaları konuya dair yeni bir karar alınana kadar yasaklanmıştır. Fakat bu kişilerin Türkiye üzerinden transit seyahat gerçekleştirmelerinde bir engel yoktur, bu ülkelerden uçuşlarımız devam etmektedir."

THY, bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan 6 yaş ve üstü kişilerin Türkiye'ye varış saatinden en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibraz etmesi gerektiğini belirtti. Yolcular, valilikler tarafından belirlenecek yerlerde karantinaya alınacak. Karantina 14. günün sonunda negatif testle sona erecek. Test pozitif çıkarsa 14 gün daha karantina uygulanacak.

İSTANBUL'DA 11 OTEL BELİRLENDİ

İstanbul Valiliği, karantinada kalacak yolcular için il genelinde 11 otel belirledi. Bu kişiler Türkiye'ye gelmeden önce Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) sitesinde yer alan karantina otellerine telefonla ya da e-mail üzerinden rezervasyon yaptırabilecek. Bu otellerde günlük bin 600 liralık ücrete sabah, öğle ve akşam yemek de dahil durumda.

İSTANBUL'DAKİ İZOLASYON OTELLERİ

İstanbul Valiliği'nin kentte belirlediği 11 izolasyon oteli şöyle:

Dedeman Bostancı Hotel, Rresin Hotels Topkapı, Tüyap Palas Hotel, Wow İstanbul hotel, BH Conference Airport Hotel, Elite World Bussiness Hotel, Holiday Inn İstanbul Airport, Hampton by Hilton İstanbul Zeytinburnu, All Seasons Hotell, Radison Blu Hotel Asia, Titanic Business Kartal. (DHA/HABER MERKEZİ)