Türkiye'de yakalanan IŞİD liderlerinden Al Sumaidai tutuklandı

Türkiye'de gözaltına alınan IŞİD yöneticilerinden Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai, tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi. Talebi kabul eden hakimlik Al Sumaidai'nin tutuklanmasına karar verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığının düzenlediği operasyonla Türkiye'de yakalanan IŞİD'in üst düzey yöneticilerinden "Abu Zeyd/Üstad Zeyd" kod adlı Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai tutuklandı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, İstanbul Terörle Mücadele ve İstihbarat şube müdürlüklerindeki işlemleri tamamlanan ve bu sabah İstanbul Adliyesi'ne sevk edilen Al Sumaidai, soruşturma savcılığına çıkarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılığı tarafından 6 saat ifadesi alınan şüpheli, "Anayasa'yı ihlal" suçundan tutuklanma talebiyle İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

'ÖRGÜTÜN EĞİTİM VE ADALET BAKANLIĞINI YAPTIM'

Al Sumaidai'nin savcılıktaki ifadesinde, örgüte katılmadan önce Irak'ta din alimliği yaptığını söylediği belirtildi. Al Sumaidai, öğrencilerinden birinin, örgütün askeri kanat sorumlusu olan "Ebu Müslim El Türkmani" kod adlı kişinin oğlu olduğunu ifade etti.

Örgüt lideri Ebubekir El Bağdadi'nin, 2012 yılında bu kişi aracılığıyla örgüte biat etmesi talimatının verildiğini dile getiren şüpheli, böylece Musul'da örgüte katıldığını belirtti.

Örgütte "Üstad Zeyd" kod adını kullandığını kabul eden Al Sumaidai, 2014 yılında IŞİD'in Musul'u ele geçirmesinden sonra örgütün eğitim bakanı yapıldığını söyledi. Al Sumaidai, daha sonra da adalet bakanlığı yaptığını kaydetti.

Örgütte lider hatta "halife" konumunda bir kişi olabileceğini hissettiğini dile getiren Al Sumaidai, o dönem 'halife'nin yardımcısı konumundaki kişinin kendisinin emrine verildiğini anlattı.

Avukat eşliğinde yaklaşık 6 saat ifade veren şüpheli, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini beyan etti. (HABER MERKEZİ)