Türkiye'de ilk: Zile elektriğini güneşten üretecek

Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, OKA tarafından desteklenen Güneş Enerjisi Santrali projesiyle elektrik sarfiyatında yüzde yüz tasarruf sağlayarak bölgede bir ilke imza atacaklarını söyledi. Proje ile ilk defa bir belediye bütün enerjisini güneş panelleri ile sağlayacak.

Google Haberlere Abone ol

Taner Yeşilsu 

TOKAT 
- Tokat'ın Zile İlçe Belediyesi, Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından desteklenen proje kapsamında Zile belediyesi ve bağlı kuruluşların enerji sarfiyatları profesyonel bir firma tarafından analiz edildi. Çıkan rapor sonucunda Zile’ye güneş enerjisi santrali kurulma kararı alındı.
17 milyon TL maliyetli proje kapsamında ilçede 16 dönüm araziye 2.6 megavat gücünde Güneş Enerji Santrali kurulacak. Proje hakkında açıklamalarda bulunan Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, güneş enerjisi ile yüzde yüze yakın bir tasarruf sağlayacaklarını söyledi.

'GELECEK NESİLLERE GÜZEL BİR DÜNYA BIRAKACAĞIZ'

Yapılan çalışmalarla vatandaşların cebimden çıkan paranın boşa harcanmasının önüne geçtiklerini ifade eden Başkan Sargın, “Tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan belediye gelirlerinde tasarruf için birçok çalışma yaptık. Gereksiz harcamalar ciddi anlamda kasamıza geri dönerken milli servetimizi korumuş oluyoruz. Hayatımızın her alanında ihtiyaç duyduğumuz enerji kaynaklarının etkin ve verimli biçimde kullanımı, gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmamızı olanaklı kılar. Yerel yöneticiler olarak bu konuda bize büyük görev ve sorumluluklar düşüyor bu anlamda çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.
Zile’de Güvercinlik bölgesine yapılacak projenin danışmanlık dahil bütün işlemleri Zile Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek. Bakanlık anlaşmaları ve izinleri alınmış projenin gerçekleşeceği alanda zemin düzeltme çalışmaları yapılıyor. Projeyi İller Bankası da destekliyor.