Kütahya'da halk 23 yıldır 'arsenik' içiyor

Kütahya'nın Emet ilçesinde içme suyuyla ilgili 23 yıldır yapılan araştırmalarda arsenik oranının Dünya Sağlık Örgütü'nün "içilebilir" dediği oranın 350 katı olduğu ortaya çıkarken, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, "Bölge halkı zehirsiz su istiyor. İğdeköy'e gittik. Orası burada arsenik oranında tavan yapan köy. Uluslararası yayınlarda bile var. Yabancılar bile gelip burada araştırma yapmışlar. Dünyada iki tane böyle ciddi yer var. Bir tanesi Bangladeş bir tanesi de Kütahya. Çok ciddi problem" dedi.

Google Haberlere Abone ol

Cihan Başakçıoğlu

İZMİR - Kütahya'nın Emet ilçesinde içme suyuyla ilgili Gazi Üniversitesi 2011'de yaptığı çalışmada, suda Dünya Sağlık Örgütü tarafından içilebilir düzeyde kabul edilen arsenik miktarının 350 katı olduğu, bor miktarının ise 8 bin katı olduğunu tespit edildi. Gazi Üniversitesi tarafından 2011'de hazırlanan raporda “Emet Çayı'ndan alınan su örneklerinin 23 yıl boyunca izlenmesi sonucu elde edilen B (bor) ortalama konsantrasyon değeri 0.726 (±0.97) ppm ve As (arsenik) ortalama konsantrasyon değeri ise 86.5 (±125.6) ppm bulunmuştur” ifadeleri kullanılırken, Dumlupınar Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada bölgede kanserden ölüm oranlarının ilin diğer bölgelerine oranla 3 katı olduğunu açıklandı.

CHP'Lİ KASAP MECLİSTE AÇIKLADI

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap

12 bin nüfuslu Kütahya’nın Emet ilçesindeki söz konusu vahim durumu ise CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, raporlarla birlikte gündeme taşıdı. Kasap, çeşitli medya organlarında yer alan meclisteki açıklamasında, “Halk sağlığının hiçe sayıldığı bu durum bir an önce çözülmeli ve İğdeköy sakinlerinin mağduriyeti giderilmelidir. Hayati önem taşıyan su kirliliği konusunda sorumluların ortaya çıkarılması ve hukuki işlemin başlatılması şarttır. İğdeköy’deki arsenikli su konusunda Belediye, Kaymakamlık, Kütahya Valiliği, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik Bakanı gerekli hassasiyeti göstererek bu sorunu çözmelidir. Konunun takipçisi olmaya ve İğdeköy halkının yanında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Ayrıca Emet'in içme suyu ile ilgili olarak CHP Milletvekili Ali Fazıl Kasap, GazeteDuvar'a konuştu. Kasap, bor madenin olduğu alanda arsenik olmasının beklendiğini ifade ederek, Kocaçay'da 23 yıl boyunca analiz yapıldığını ve burada yüksek oranda arsenik çıktığını ifade etti.

'GEREKLİ HUKUKİ GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIZ'

"Yaşanan durumdan yerel yönetimlerin haberi olmamış ve bu sudan insanlar yıllarca içmişiler. 23 yıl boyunca testler yapılmış" diyen Kasap, konu ile ilgili gerekli hukuki girişimlerde bulunacaklarını da söyledi. Kasap, "Şu an çeşmede akan su evlerdeki su yüksek arsenik içeriyor. 12 bin nüfuslu yere 5-6 tane sokaklarda çeşme kurmuşlar. O çeşmelerle sözde insanların içme ve kullanma suyunu temin ettiklerini söylüyorlar. O arada bir baraj yapmaya başlamışlar 2013 de fakat 2018 de açacağız demişler hala bitmemiş. Şu anda insanlar o suyu içmek zorunda kalıyorlar. Emet merkez haricinde İğdeköy, Iğgıl, Kayaarası, Gümüşköy ve Kepez köylerinde araştırma yapılmış. 18 yaş insanlarda kanser oranı yüksek bulunmuş çünkü bu kronik arsenik zehirlenmesi var. Tedbir almamaları. Bu durum için de gerekirse savcılığıa suç duyurusunda bulunacağız," dedi.

'BİR BANGLADEŞ, BİR KÜTAHYA'

Yetkililerin söz konusu durumda ihmalleri olduğunu ifade eden Kasap son olarak şunları kaydetti:

"Bölge halkı zehirsiz su istiyor. İğdeköy'e gittik. Orası burada arsenik oranında tavan yapan köy. Uluslararası yayınlarda bile var. Yabancılar bile gelip burada araştırma yapmışlar. Dünyada iki tane böyle ciddi yer var. Bir tanesi Bangladeş bir tanesi de Kütahya. İçme sularında veya kullanma sularında arseniğin bu kadar yüksek olduğu iki yerden biri Kütahya. Çok ciddi problem. yerel yöneticilerin, belediyelerin, il özel idaresi ve valiliğin bu konuda hataları var, ihmali var. İnsanlar şu anda zehirleniyor ve bir an önce bu ihmalden dönülmesi gerekiyor."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR