Türkiye'nin 'Maldivleri' Salda Gölü'nde yeni kirlilik görüntüleri

Türkiye'nin Maldivleri olarak nitelendirilen ve millet bahçesi projesi nedeniyle de tartışmalara konu olan Salda Gölü'nde yeni kirlilik görüntüleri ortaya çıktı. Salda Gölü Koruma Derneği tarafından paylaşılan görüntülerde, Salda Köyü'nün Çayır Mevkii’nde bulunan foseptik çukurundan çıkan suyun göle karıştığı görülüyor. Dernek, acil müdahale çağrısı yaptı.

Google Haberlere Abone ol

Cihan Başakçıoğlu

BURDUR - Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunan ve kumsalıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Salda Gölü kirlilik tehlikesi ile karşı karşıya. NASA'nın Mars'taki krater ile benzer jeolojik yapıya sahip olduğunu açıkladığı Salda Gölü'nde, çamurun cilde iyi geldiğinin söylenmesi üzerine 'Beyaz Adalar' bölümündeki sahilde derin çukurlar oluşmaya başladığı geçen günlerde medyaya yansımış, oluşan çukurların etrafı çevrilerek kapatılmıştı.

Daha önce de "millet bahçesi" projesi gibi projelerle, yapılaşma tehlikesiyle karşı karşıya kalan ve kamuoyunda tartışmalara neden olan Salda Gölü, bu kez de Salda Köyü'nün Çayır Mevkii’nde bulunan foseptik çukurundan çıkan su nedeniyle kirlilik tehlikesi ile karşı karşıya. Salda Gölü Koruma Derneği tarafından paylaşılan görüntülerde, foseptik çukurundan çıkan kirli suyun önce dereye, dereden de göle karıştığı görülüyor.

Türkiye'nin "Maldivleri" olarak nitelendirilen Salda Gölü'nü normalleşme sürecinin başladığı 1 Haziran'dan bu yana 250 bine yakın yerli ve yabancı turist ziyaret ettiği ifade edilirken, göl çevresinde insanların dikkatsizliği yüzünden de kirlilik yaşandığı da belirtiliyor.

'GERÇEKLER BAŞKA, YAŞANILANLAR, SÖYLENENLER BAŞKA!'

Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan Salda Göü Koruma Derneği, Salda Deresi'nden göle akan suyun kirlilik yarattığı belirtildi. Açıklamada, "Salda Deresi’nden göle akan sudaki kirlilik görülmekte. Bu su, dağdan gelen akarsu değil, Salda Köyü'nün Çayır Mevkii’nde bulunan foseptik çukurundan dereye ve dereden de göle akan su. Suyun, göle aktığı yerde oluşturduğu kirlilik, fotoğraflarda da görülüyor. Göl sanki mayalanmış da yavaş yavaş foseptik havuzuna dönüşüyor gibi.Sözünü ettiğimiz yer, videoda ve fotoğraflarda görüldüğü gibi, "Maldivler" denilen beyaz adaların hemen dibinde. Doğuya doğru, yaklaşık bir kilometre mesafede" denildi.

Burdur Valisinin sosyal medyadaki paylaşımlarına da değinilen açıklamada, "Yetkililere baksan göl suyu içilebilir kalitede. İşte size iki açıklama! Burdur Valisi’nin bu yılın Temmuz ayında sosyal medyada ve basında yer alan paylaşımından: 'Su analiz sonuçlarına göre Salda Gölü'müzün suyu içilebilir' kalitede. Daire Başkanı Ümit Turan'ın geçen yıl Salda Gölü kıyısında yaptığı açıklamadan: 'Göl çevresinde alınan koruma tedbirleri sayesinde göl suyu içme suyu kalitesine sahip' Hayatın her alanında iktidar klasiği haline gelen durum, Salda Gölü için de geçerli: "Gerçekler başka, yaşanılanlar, söylenenler başka" ifadeleri kullanıldı.

'KİRLİLİĞE ACİL OLARAK ÇÖZÜM BULUNMALI'

Kirliliğe acilen çözüm bulunması gerektiği vurgulanan açıklamada, "Davetli veya davetsiz, 'Çıkıp çıkıp Salda Gölü'ne gelen' ziyaretçiler, Salda Deresi’nin göle karıştığı bölgeyi de ziyaret etsinler lütfen. Gölün suyunu bırakın içmeyi, suyunda el bile yıkanmaz. Başından beri, Salda Gölü’nün kendini emizleyemediğinden, göle bırakılan her türlü pisliğin ve atığın gölde biriktiğinden bahsediyor, göle girilmemesi gerektiğini söylüyoruz. Ne yazık ki söylediklerimize itibar edilmiyor.Lütfen kendi sağlığınızı bari düşünüp göle girmeyiniz. Çünkü suyu sizi hasta edebilir. Gittikçe çürümekte olan gölü korumak için, suyu temiz olsa bile içine girilmemeli; Salda Deresi’nin yarattığı kirlilliğe acil olarak çözüm bulunmalıdır" denildi.

Ayrıca dernek açıklamasında taleplerini şu şekilde dile getirdi:

1. Göle asla girilmemeli.

2. Beyaz kumulların üzerinde yürünmemeli.

3. Göle uzak noktalarda seyir yerleri oluşturulmalı.

4. Ziyaretçilerin ihtiyaç duyacağı yapılar, seyir yerlerine ve göl çevresindeki yerleşim yerlerine yapılmalı.

5. Millet Bahçesi Projesi iptal edilmeli.

VALİNİN 'ÇIKIN ÇIKIN GELİN' SÖYLEMİ TEPKİ GÖRMÜŞTÜ

Öte yandan Ağustos ayının başında Salda Gölü Koruma Derneği, Burdur Valisi Ali Arslantaş'ın, "Çıkın çıkın Salda Gölü'ne gelin" çağrısına da tepki göstermişti.

Salda'nın gerekli önlemleri alacak yöneticilere ihtiyacı olduğu vurgulanan açıklamada, "NASA'nın bu açıklamasının ardından, Burdur Valisi, 'Çıkın çıkın Salda Gölü'ne gelin' çağrısı yaptı. Çağırmadan yılda bir milyon 400 bin kişi geliyordu zaten. Önümüzdeki yıllarda kaç milyon kişi gelecek bakalım. Gelenler ne yapıyor? 'Şifalı çamur' diye hidromanyezitleri üstüne başına sürüyor. Beyaz kumullara şemsiyesini çakıyor. Göle girip kirini, yağını ve başka türden pisliklerini göle bırakıyor. Bazıları beyaz kumullardan poşetlerine doldurup gidiyor. Dünyada eşi benzeri olmayan bir güzelliğe, kimyasal ve biyolojik süreçlerin yaşandığı ekolojik sisteme sahip gölün korunması gerekmez mi? Salda Gölü'nün yaşamak ve yaşatmak için; 'çıkıp çıkıp gelen' ziyaretçilere değil, gerekli önlemleri alacak yöneticilere ihtiyacı var" ifadeleri kullanılmıştı.