Çorum'da siyanürlü aramaya karşı çıkan köylüler eylem yaptı

Çorum'da köylüler, bir şirkete Dodurga ilçesinde maden arama izni verilmesine, eylem yaparak tepki gösterdi. Köylülerle konuşan Dodurga Kaymakamı Abdulkadir Işık, siyanürlü arama yapılmayacağına dair belge vereceklerini, hangi madenin aranacağının ise sondaj çalışmasından sonra belli olacağını söyledi.

Elvan Yılmaz  yilmazelvan19@gmail.com

ÇORUM – Çorum’un Dodurga ilçesinde siyanürlü maden arama faaliyetleri için ihale yapılmasına karşı çıkan köylüler eylem yaptı. Mehmetdede Tekke köyünde toplanan köylüler eylemde, Maden Teknik Arama Müdürlüğü (MTA) ekipleri tarafından ihale ile arama izni verilen Turtam Teknik Sondaj’a köylerinde siyanürlü altın arama izni vermeyeceklerini, bilgi istedikleri yetkililerin de kendilerine çelişkili bilgiler verdiklerini söylediler.

KAYMAKAM IŞIK: NE ARANDIĞINI ÖĞRENMEK YILLAR SÜREBİLİR

Sondaj makinesinin bölgeden kaldırılmasını isteyen köylülerin daveti üzerine Mehmetdede Tekke köyüne gelen Dodurga Kaymakamı Abdulkadir Işık, Türkiye’nin birçok yerinde maden arandığını, ellerinde şu an veri olmadığını ve ne aranacağını bilmediklerini söyledi.

Abdulkadir Işık, devletin Hazine arazisi üzerinde araştırma yaptığını ifade ederek, “Sondaj vurulduktan sonra ne aranacağı ortaya çıkacaktır. Ne arandığını öğrenmek yıllar sürebilir” dedi. Işık’ın bu sözleri üzerine eylem yapan köylüler bölgede siyanürlü altın aranmayacağına dair resmi belge istedi. Kaymakam Işık, konuyla ilgili olarak kendilerine resmi belge vereceğini belirtti.

Çorum CHP Belediye Meclis Üyesi ve köy halkının gönüllü olarak avukatlığını üstlenen Ahmet Özdel, eylemcilere yürütmeyi durdurma kararı alacaklarını söyledi. “Sonuna kadar bu haksızlığın takipçisi olacağız” diyen Özdel, bu aramada zarar görecek köylülerden topraklarına sahip çıktıkları ve davalarının arkasında kararlı durdukları sürece kimsenin haklarını yiyemeyeceğini dile getirdi.

Çorum CHP Belediye Meclis Üyesi Ahmet Özdel eylemde konuşma yaptı.

NE OLMUŞTU?

Maden Teknik Arama Müdürlüğü (MTA) ekipleri, Çorum’un Dodurga ilçesinin Mehmetdede Tekke köyünde sondaj çalışması yapılması için ihale açmıştı. İhaleyi kazanan Turtam Teknik Sondaj isimli firmanın şantiye kurulumunu tamamladıktan sonra bölgede rezerv araştırması yapacaktı.

Köylüler, sondaj çalışmalarından sonra bölgede tarım ve meyvecilik üretiminin sekteye uğrayacağını, tarım yapılabilecek arazilerin azalacağını ileri sürerek tepki göstermişti.