Çocuklarını istismardan yargılanan babanın görev yeri değişti

Adana'da çocuklarına yönelik cinsel tacizle suçlanarak yargılanan ancak çalıştığı çocuk hastanesinde görevine devam eden M.A.K. hakkındaki tepkiler sonuç verdi. Açılan soruşturma sonucunda görev yeri değiştirildi.

DUVAR – Adana’da bir çocuk hastanesinde çalışan M.A.K.’nin hakkında çocuklarına yönelik cinsel istismar davası nedeniyle görev yeri değiştirildi. M.A.K.’nin hakkında açılan dava boyunca çocuk hastanesinde çalışmaya devam etmesine kadınlar tepki göstermişti. Olayın medyaya yansıması sonrasında Şubat ayında M.A.K. hakkında Adana İl Sağlık Müdürlüğü soruşturma başlattı. Adana İl Sağlık Müdürlüğü’nden Savcılık’a gönderilen yazıda Ekmek ve Gül sitesinde yer alan bir haber kaynak gösterilerek yürütülen soruşturmaya ilişkin bilgi ve belgeler talep edildi. Yapılan soruşturma sonrası M.A.K.’nin görev yeri değiştirildi.

Ne olmuştu?

Adana’da yaşayan B.K, 6 yıllık evliliği boyunca sürekli şiddet gördüğü eşi M.A.K’ye 14 Ocak 2019’da boşanma davası açtı. M.A.K, o dönem 5 ve 6 yaşındaki iki çocuğun velayetini almak istemedi. Bunun üzerine B.K’nin avukatı anlaşma protokolü hazırladı ancak M.A.K. bu kez de çocukları almak istediğini söyledi. Dava devam ederken geçici velayeti annelerinde olan çocukları M.A.K, birkaç kez yatılı aldı. Aile mahkemesi çocukların velayetinin kime verileceği hususunda sosyal inceleme raporu düzenlenmesini istedi. Sosyal hizmet uzmanının yaptığı görüşmede çocukların babaları tarafından istismar edildiği ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde iddianamenin eksik olduğunu değerlendiren mahkemenin talebi üzerine yeni iddianame hazırlandı. Yeni iddianamede çocukların beyanları ve neden doğru kabul edilmesi gerektiği gibi bilgiler ayrıntılı olarak yer aldı.  İlk dava ‘Çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘müstehcenlik’ suçundan açılmıştı. Yeni iddianamede bu suçun nitelikli halinin vuku bulduğu yer aldı. Dava ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ‘çocuğun görebileceği yerlerde müstehcenlik’, ‘müstehcen görüntü, yazı veya sözleri içeren ürünlerin üretiminde çocukları kullanmak’ suçlarından açıldı. Mağdur çocukların ve anne B.K.’nin avukatı Sevil Aracı, aylardır tutuklanmayan M.A.K.’nin tutuklanmasını talep etti. (Kaynak: Evrensel)