Çorlu'da polis şiddeti kameraya yansıdı

Çorlu'da evinin önünde oturan bir kişiye polisin şiddet uyguladığını gösteren bir video sosyal medyada paylaşıldı. Videoda sonradan çok sayıda polis olay yerine geliyor ve evin önüne gelen diğer kişiler de darp ediliyor. Olayla ilgili açıklama yapan Valilik, polislerin olay yerinde linçle tehdit edildiğini ve bazı polislere görevden el çektirildiğini duyurdu.

DUVAR – Tekirdağ Çorlu’ya bağlı Silahtarağa Mahallesi’nde çok sayıda polisin evinin önünde oturan bir kişiyi darbettiği görüntüler paylaşıldı.

Sosyal medya kullanıcısı Ali Osman Önder’in paylaştığı videoda, polislerin bir evin önünde oturan vatandaşa şiddet uyguladığı, bir süre sonra yeni polis araçlarının geldiği ve şiddetin sürdüğü görülüyor. Evdeki diğer kişilerin de darbedilmesi ve ters kelepçe yapılması görüntülere yansıdı. Polis, olayın görüntüsünü çeken yurttaşlara da bağırıp ve tehdit etti.
Önder, polis evinin önünde oturan Dursun Gültaş’ı darbetiğini öne sürdü. Sosyal medya kullanıcısı, görüntüleri “Çorlu’da Bayram günü polis şiddeti! Evinin önünde oturan Dursun GÜLTAŞ’ı polis darbetti! Olay Ülke gündemine bomba gibi düştü” diyerek paylaştı.

Ali Osman Önder, YouTube kanalına da yüklediği videoya şu açıklamayı yazdı:

“Dursun Gültaş. Aslen Sinoplu. Kendi halinde bir gariban. Tek suçu evinin önünde oturması. Görgü tanıklarının iddiasına göre, Tekirdağ Çorlu’da silahtarağa mahallesinde evinin önünde otururken devriye gezen bir polis kendisine, ‘Şerefsizler içeriye girsenize’ diye bağırıyor. Vatandaş da polise, ‘Bu üslup devletimizin polisine yakışmıyor’ diye tepki gösterince, polis ‘Kes sesini lan’ diyerek Dursun Gültaş ve ailesine girişiyorlar. Tam 4 araba ekip ailenin tamamını dövüyorlar. Görüntüyü çeken kişi fark edilince ellerinden görüntüyü almak için onun da peşinden bulunduğu yere gidiyorlar. Polis devletimizin polisidir. Polisin bu davranışı kabul edilemez. Her daim polise, askere dua eden bu millete bu zulüm yapılmamalıdır.”

VALİLİK: AŞIRI GÜÇ KULLANAN POLİSLERE GÖREVDEN EL ÇEKTİRİLDİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Valilik, iki kişinin polisleri linçle tehdit ettiğini ve bir kişide bıçak olduğunu belirtti ve “Aşırı güç kullandığı iddia edilen görevlilere işten el çektirilmiş ve haklarında Adli ve İdari soruşturma başlatılmıştır” ifadesini kullandı. Valilik açıklaması şöyle:

“24.05.2020 günü saat 15:30 sıralarında Çorlu İlçemiz Silahtarağa Mahallesi Selimiye Camii civarında sokağa çıkma yasağını ihlal eden vatandaşların olduğu ihbarı üzerine  Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı bir Ekip olay yerine intikal etmiştir, olay yerinde bulunan iki şahıs görevli memurlara mukavemet göstererek linç etmekle tehdit etmişlerdir. Akabinde hakaretlerde bulunmaları üzerine şahıslar etkisiz hale getirilmiş, bir şahsın üzerindeki mandallı sustalı diye tabir edilen bıçak rızaen teslim alınmış, şahıslara sokağa çıkma yasağını ihlal ettiklerinden dolayı idari işlem yapılmıştır. Görevli Memura Mukavemetten konu ile ilgili nöbetçi Cumhuriyet Savcısı’na bilgi verilerek alınan talimatlar sonrasında Şüpheli şahıslar 25.05.2020 günü öğleden önce hazır edilecektir bilgisi alınmıştır.

Olayda aşırı güç kullandığı iddia edilen görevlilere işten el çektirilmiş ve haklarında Adli ve İdari soruşturma başlatılmıştır.” (HABER MERKEZİ)