Bayburt'tan mültecilere izin kağıdı: Çorum'a gidebilirler

Çorum'da dün gece yol kenarına indirilerek kaderlerine terk edilen 20 Somalili mültecinin üzerlerinden Bayburt Valiliği tarafından verilen 'Çorum'a gidiş izni' çıktı. Çorum'da ikamet etmeyen mültecilere bu iznin nasıl verildiği merak konusu.

Google Haberlere Abone ol

ÇORUM - Çorum’a dün gece gelen bir araçtaki 20 mülteci çevre yolu kenarına terk edildi. Plakası belirlenemeyen araçtan indirilen ve Somalili oldukları öğrenilen 20 kişi Buharaevler kavşağında indirildi. Kalabalık bir grubun yol kenarında beklediğini görenlerin haber verdiği polis ekipleri de bu noktaya geldi.

'ÇORUM'A GİDİŞ İZNİ'

Polis incelemesinde Çorum’da ikamet etmedikleri öğrenilen mültecilerin üzerinden çıkan izin belgesi ise şaşkınlık yarattı. Çorum'a Malatya'dan geldiklerini söyleyen mültecilerin üzerinde ise Bayburt Valiliği ve İl Göç İdaresi kaşeli bir 'izin kağıdı' çıktı. Kağıtta, “Bu izin belgesi hakkında sınır dışı etme kararı alınan ancak 6458 sayılı Kanunu’nun 57. Maddesi 4. Fıkrasına istinaden idari gözetimi sonlandırılan açık kimliği yazılı şahısların Çorum iline gitmesi izin verilmiştir” yazıyordu.

Korona virüsü salgını nedeniyle alınan şehirlerarası ulaşım kısıtlamalarına rağmen 20 mültecinin böyle bir izin kağıdı ile hiçbir tedbir ve önlem alınmadan şehirler arası yolculuk yapabilmesi ise şaşkınlık yarattı. Mülteciler İl Göç İdaresi'ne gönderildi.