YEREL HABER

YÖK'e çağrı: Teşvik uygulamasını kaldırın

2015 yılında başlatılan Akademik Teşvik Ödeneği Yönetmenliği'ni eleştiren beş akademisyen YÖK'e çağrıda bulundu. Akademisyenler, "Akademik teşvik uygulamasına esastan karşı olmadığımızı bildiriyor, bilim, teknoloji ve sanata katkı sunacak uluslararası standartlara uygun akademik çalışmaların da ödüllendirilmesini öneriyoruz.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Beş akademisyen, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından 2015 yılında başlatılan akademik teşvik ödeneği uygulamasına son verilmesini istedi. YÖK'e çağrıda bulunan akademisyenler “Türkiye bilim camiasının mensupları olarak, YÖK’ü sesimizi duymaya, tüm akademisyenlerimizi Türkiye’de bilim ve araştırmanın kalitesini yükseltmeye ve mesleğimizin onurunu korumaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Akademisyenlerin yaptığı açıklama şöyle:

SON VERİLSİN: Üniversitelerimizde bilimsel kalite ve gelişmeyi artırmak, araştırma yapmayı özendirmek amacıyla, bilim, teknoloji ve sanata katkı sağlayıcı nitelikte proje ve yayın yapan akademisyenleri desteklemeye yönelik 2015’te YÖK tarafından başlatılan Akademik Teşvik Ödeneği uygulamasına son verilmesini istiyoruz.

NİTELİĞE DEĞİL NİCELİĞE BAKILIYOR: Beklenenin aksine, bilimsel proje, araştırma ve yayında niteliğe değil niceliğe, kaliteye değil katık ve nevaleye hizmet ettiği, ilmi araştırma merakını ödeneğe tahvil etme tehlikesi içerdiği, akademisyenleri yaptıkları araştırmalara dair belgelerle günlerce uğraştırdığı, iyi niyeti ve amacı dışında sonuçlar ürettiği için Akademik Teşvik Ödeneği Yönetmeliği’nin kaldırılmasını teklif ediyoruz.

ESASTAN KARŞI DEĞİLİZ: Bununla birlikte akademik teşvik uygulamasına esastan karşı olmadığımızı bildiriyor, bilim, teknoloji ve sanata katkı sunacak uluslararası standartlara uygun akademik çalışmaların da ödüllendirilmesini öneriyoruz. Türkiye bilim camiasının mensupları olarak, YÖK’ü sesimizi duymaya, tüm akademisyenlerimizi Türkiye’de bilim ve araştırmanın kalitesini yükseltmeye ve mesleğimizin onurunu korumaya davet ediyoruz." (HABER MERKEZİ)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR