Sabiha Gökçen Havalimanı'nda uçak pistten çıktı

Sabiha Gökçen Havalimanı'na inmeye çalışan bir uçak pistten çıktı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 139 yaralının 18 farklı hastaneye sevk edildiğini açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Hastanelerimize başvuranların sayısı 179 kişi oldu. Maalesef hayatını kaybeden 3 vatandaşımız var" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait Boeing 737-86J tipi uçak 183 yolcusuyla saat 16.40’ta İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan kalktı. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na 17.45’te varmak üzere yola çıkan uçak saat 18.19’da inişe geçti. Bu sırada kaza geçiren uçak pistten çıkıp üç parçaya bölündü. Alev alan uçaktaki yangın kısa sürede söndürülürken ambulanslar ve itfaiye araçları olay yerine sevk edildi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde uçaktaki yarıktan çıkıp kanatta yürüyerek uçağı terk eden kişiler görülüyor.

TURHAN: YOLCULARIN ÖNEMLİ BİR KISMI KENDİ İMKANLARIYLA ÇIKTI

NTV'ye açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, kazada can kaybının olmadığını ancak yaralıların bulunduğunu söyledi. Turhan, "Şu anda bize ulaşan bilgilere göre can kaybı yok. Yaralıların şu anda bazıları kendi imkanlarıyla uçaktan ayrıldı. Bazılarını da acil servis birimlerimiz ve ekiplerimiz uçağın içerisinden çıkarmaya çalışıyorlar yolcuları" dedi.

Uçakta 183 kişi olduğunu aktaran Turhan, "177 yolcu bunun 2'si çocuk. 6 da mürettebat vardı uçakta. Aldığımız bilgilere göre sert iniş sonucu pist başından çıkarak araziye sürüklendi. Uçakta kırım oluştu. Yolcuların önemli bir kısmı kendi imkanlarıyla uçağı terk etti. İçeride olanlar da ekiplerimiz tarafından tahliye dilmeye çalışılıyor" diye konuştu.

Sabiha Gökçen Havalimanı uçuşlara açıldıSabiha Gökçen Havalimanı uçuşlara açıldı

Turhan kazanın oluş şekline ilişkin ise "Bize gelen bilgiye göre kaza sert bir iniş yapıldığı ve hızını kesemeyip pist başından araziye çıkması sonucu oluştu. Pilotlarla bir irtibat hâlâ kurulamadı. Oradaki arkadaşlarımızla görüşüp anbean bilgi alıyoruz. 32'ye yakın ambulans olay yerine gitti. Bunlarla yaralılar hastanelere sevk ediliyor" ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Serhat Çağdaş/Anadolu Ajansı

VALİ YERLİKAYA: UÇAK 30-40 METRE YÜKSEKLİKTEN DÜŞTÜ

Twitter hesabından açıklama yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 21 kişinin yaralandığını ve yolcuların tahliyesinin devam ettiğini aktardı. Yerlikaya, paylaşımında "Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıkan yolcu uçağında bulunan 171 yolcu ve 6 mürettebattan yaralı durumdaki 21 kişi, 112 Acil ekiplerimizce çevredeki hastanelere sevk edilmiştir" ifadelerine yer verdi.

Daha sonra yaralı sayısının 52'ye yükseldiğini açıklayan Yerlikaya, "Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan saat 19.40 itibariyle 52 yaralımızı ambulanslarla çevredeki hastanelere sevk ettik. 112 Acil, 110 İtfaiye ve AFAD ekiplerimizce başlatılan tahliye çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

Havalimanında basın açıklaması yapan Ali Yerlikaya, "Uçak kötü hava koşulları sebebiyle piste tutunamıyor, pistten çıktıktan sonra 50-60 metre sürükleniyor, 30-40 metrelik bir yükseklikten buraya düşüyor. 175 yolcu, 2 bebek, 4 mürettebat ve 2 pilotumuz var. Şu ana kadar civardaki hastanelere 120 yaralı taşıdık. İçeride arkadaşlarımızı yaralıları kurtarma çalışmalarını yapıyor. Bir saat sonra daha net rakamları açıklayacağız. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bir-iki kişi durumda yaralılarımızın durumu hafif" dedi.

Basın açıklamasından sonra saat 22.21'de Twitter hesabından paylaşım yapan Yerlikaya, "Sabiha Gökçen Havaalanı Kriz Merkezi’ndeyiz. 18.19’da Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptığı sırada pistten çıkan uçakta 175 yolcu, 2 bebek, 6 mürettebat olmak üzere toplam 183 yolcu bulunuyordu. İl Sağlık Müdürlüğü kayıtlarına göre; 139 yaralı 18 ayrı hastaneye sevk edildi" ifadelerini kullandı.

Kaza sonrası Sabiha Gökçen Havalimanı uçuşlara kapatıldı. Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniş için izin bekleyen havadaki uçaklar İstanbul Havalimanı'na yönlendirildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki uçağın pistten çıkmasına ilişkin soruşturma başlattı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kazayla ilgili "Şu ana kadar hastanelerimize erken dönemde sevk edilen, başvuran yaralı sayımız 157 kişi oldu. 157 kişi içinde ameliyatını planladığımız bir hastamız oldu, iki hastamız için de müdahalesi planlanmakta. Yoğun bakım şartlarında da tedavi gören iki hastamız söz konusu. Bu hem ameliyatı hem de yoğun bakım şartlarında takip edilen hastalarımız için genel durumlarının ağır olmadığını söyleyebilirim. Toplam müracaat eden 157 hasta içinde de herhangi durumu ağır ya da ciddi olan bir hastamız şu an söz konusu değil. Bu arada bir vatandaşımızın hayatını kaybettiğini söyleyebilirim," aktardıktan sonra, saat 01.57 itibariyle 3 kişinin öldüğü bilgisini verdi:

"İstanbul'da hastanelerimize başvuran hasta sayısı 179 kişi oldu. Maalesef hayatını kaybeden 3 vatandaşımız var. Yoğun bakımlarda takip edilen hasta sayımız ise 3 kişi. Bir hastamızın ameliyatı yapıldı, genel durumunun iyi olduğunu söyleyebilirim. Hastanelerimizde takip edilen hastaların genel durumlarının iyi olduğunu, durumu kritik, ciddi ya da ağır bulunan herhangi bir hastamızın şu anda bulunmadığını söyleyebilirim."

İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU YARALILARI ZİYARET ETTİ

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da akşam saatlerinde meydana gelen uçak kazasının ardından Sabiha Gökçen Havalimanı’nda kurulan kriz masasında İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile bir araya geldi. Olayla ilgili bilgileri alan ve koordinasyon toplantısına katılan İmamoğlu, daha sonra sırasıyla Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma ile Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastaneleri’ne ziyaretlerde bulundu.

Hastane yetkililerden tedavileri devam eden vatandaşlarla ilgili bilgi alan İmamoğlu, durumları iyi olan yaralılar ve yakınlarıyla görüştü. “Geçmiş olsun” dileklerini ileten İmamoğlu, yaralılarla sohbet ederek moral vermeye çalıştı. “Kadere inanırım” diyen bir kazazede, cep telefonundan babasının İmamoğlu ile birlikte çekilmiş fotoğrafını İBB Başkanı’na gösterdi. İmamoğlu, olayda yaralanan turistlerle de bir süre görüştü ve sorunlarını dinledi.

ABD'DEN BOEING HEYETİ GELİYOR

Kazayı araştırmak için Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi (UEİM) komisyon oluştururken, buradaki uzmanlarla çalışmak için ABD'nin sivil havacılık otoritesi ile Boeing firması yetkililerinden oluşan heyet de Türkiye'ye gelecek. Heyet, kazada 3 parçaya bölünen uçakta imalat hatası olup olmadığını inceleyecek.

Kazaya ilişkin ön raporun yaklaşık 1 ay içinde hazırlanması öngörülüyor.

(HABER MERKEZİ/AA)