Ankara’da kuru ağaçlar sanat eserine dönüşüyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yol kenarlarında ve parklarda bulunan biyolojik ömürlerini tamamlamış kuru ağaçları sanat eserine dönüştürdü. Projenin yaygınlaşması adına talep ve öneriler ise Başkentlilere sorulacak.

ANKARA – Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla yol kenarlarında ve parklarda bulunan ancak biyolojik ömürlerini tamamlamış kuru ağaçların estetik, dekoratif ve sanatsal çalışmalarla Ankara’ya özgü figürlere dönüştürülmesine başlandı.

ÖLÜ AĞAÇLAR CAN BULUYOR

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilen projeyle ilk olarak Hipodrom Caddesi üzerinde bulunan Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası önündeki 4 çınar ağacı, dekoratif olarak şekillendirilerek birer sanat eserine dönüştürüldü.

Heykeltraş Hüseyin Şahin tarafından restore edilerek Ankara’ya özgü keçi, tavşan, güvercin ve kedi figürlerinin işlendiği kurumuş ölü ağaçlar cadde kenarlarına yerleştirildi.

‘TALEP OLMASI HALİNDE DEVAM ETMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ’

Uygulamanın Türkiye’de ve Ankara’da bir ilk olduğunun ifade eden Heykeltraş Hüseyin Şahin, şunları kaydetti:

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş, seçimlerden önce Ankara’yı bir sanat merkezi haline getirmeyi istediğini ifade etmişti. Sayın Yavaş, göreve geldikten sonra Ankara’da çeşitli noktalarda bulunan kurumuş ağaçlar hakkında bir değerlendirme yapılmasını istedi. Biz de ömürleri dolmuş ağaçları atıl durumdan kurtarıp bir sanatsal çalışmaya dönüştürmeyi düşündük. Yerinde ağaç tekniğiyle ağacı bulunduğu yerden sökmeden, atölyeye götürmeden makine ve testerelerle ağaç gövdelerini şekillendirdik. Ankara’da Çınar ağaçları ağırlıkta ve bu ağaçlar işlemeye uygun daha dayanıklı ağaçlardır. Talep olması halinde bu çalışmalarımıza devam etmeyi düşünüyoruz.”

BAŞKENTLİLERE SORULACAK 

Projeyi yaygınlaştırmayı planlayan Büyükşehir Belediyesi, Seğmenler ve Botanik Parkı ile diğer prestij parklarda uygulanması konusunda Başkentlilerin fikir ve önerilerine de başvuracak.