Ete bonzai karıştıran sanığa beraat: Suç kastı ve taksiri bulunmuyor

Üsküdar'da mangalda kullandığı et sosuna kekik sanarak bonzai ekleyen ve zehirlenen 9 kişiden birinin ölümüne sebep olan sanık hakim karşısına çıktı. Mahkeme, sanık Aysel Karahan hakkında 'suç kastı ve taksiri bulunmadığı' gerekçesiyle beraat kararı verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Üsküdar'da ailesini davet ettiği mangalda yaptığı etin sosuna kekik sanarak bonzai karıştıran ve bir kişinin ölümüne, 8 kişinin de yaralanmasına neden olan Aysel Karahan hakkında mahkeme beraat kararı verdi.

Duruşma Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sunan Cumhuriyet Savcısı Davut Yılmaz, sanığın akrabalarıyla birlikte evinin bahçesinde mangal yaparken mutfaktan aldığı ve içerisinde kekik olduğunu düşündüğü bitkiyle tavuk etlerini sosladığı, tavuğu yiyenlerden bir kişinin zehirlenerek hayatını kaybettiğini, sekiz kişinin de yaralandığı belirtildi.

Savcılık mütalaasında, sos üzerinde yapılan kriminal incelemede bonzai diye tabir edilen 'ABD-Fubinaca' etken maddesinin bulunduğu ifade edilerek, mağdurların yaralanması ve bir kişinin ölümünde kastı bulunmayan, eyleminde öngörülebilir bir davranışı olmayan sanığın beraatine karar verilmesi talep edildi. Son sözü sorulan sanık Aysel Karahan, "Takdir mahkemenindir" dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme, atılı suç açısından kastının ve taksirinin bulunmadığı gerekçesiyle sanığın beraatine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Aysel Karahan'ın, 19 Şubat 2017'de kız kardeşi, eniştesi, yeğenleri, annesi, oğlu, gelini ve torununu Üsküdar Yavuztürk Mahallesi'ndeki evine davet ettiği, yemek yemek için bahçede mangal yaptıkları belirtilmişti. Aysel Karahan’ın, mangal için hazırladığı tavukları kekik olduğunu düşündüğü bitkiyle hazırladığı sos ile sosladığı anlatılmıştı.

İddianamede yemeği yedikten sonra orada bulunanların zehirlenerek hastanelere kaldırıldığı, Karahan'ın eniştesi B.A'nın hayatını kaybettiği, bir kısmının hayati tehlike geçirecek derecede, bir kısmının da basit tıbbi müdahaleyle iyileşebilecek derecede yaralandığı kaydedilmişti. Aysel Karahan savunmasında, Ankara’dan gelen kız kardeşini ve diğer yakınlarını mangala davet ettiğini, bahçede mangal için odun toplarken poşet içerisinde bir bitki gördüğünü, geçen seneden kalmış kekik olduğunu düşünerek bitkiyi mutfağa götürdüğünü, bununla et terbiye ettiklerini ve pişen etleri yedikten sonra kendisi de dahil herkesin rahatsızlandığını söylemişti.

İddianamede, Aysel Karahan'ın 'taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmiş, ayrıca TCK'nin 22/6. maddesindeki "Taksirli hareket sonucu neden olunan netice, münhasıran failin kişisel ve ailevi durumu bakımından, artık bir cezanın hükmedilmesini gereksiz kılacak derecede mağdur olmasına yol açmışsa ceza verilmez" hükmünün uygulanması ise mahkemenin takdirine bırakılmıştı. (İSTANBUL/AA)