Kışanak: Cezaevinde kitap yasağı getirildi

Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan Gültan Kışanak, cezaevi yönetiminin dışarıdan kargoyla gönderilen ya da ziyaretçilerin bıraktığı hiçbir kitap ve dergiyi kendilerine vermeme kararı aldığını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski eşbaşkanı Gültan Kışanak, Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde kitap yasağı getirildiğini duyurdu. Kışanak, Mezopotamya Ajansı'na (MA) gönderdiği mektupla yaşadıkları hak ihlallerini anlattı.

Mektubunda cezaevi idaresi tarafından, Yeni Yaşam gazetesinin kendilerine verilmediğini ve hukuki yöntemlere başvurmalarına rağmen sonuç alamadıklarını anlatan Kışanak, “Cezaevi Gözlem Kurulu, dışarıdan kargo ile gönderilen ya da ziyaretçilerimizin yatırdığı hiçbir kitap ve dergiyi (süreli-süresiz) artık vermeme kararı aldı. Bu karar bize tebliğ edildi. İnfaz Hakimliği’ne itiraz ettim, bakalım ne zaman karar verecek. Bu durumda sadece ücretini cezaevi emanet para hesabında bulunan paramızdan ödemek koşuluyla, cezaevi idaresi aracılığıyla kitap-dergi alabileceğiz” diye yazdı.

'ANCAK PARAN VARSA ALABİLİRSİN DİYEN BİR KARAR'

Kışanak, kitap yasağına ilişkin mektubunda şunları yazdı: "Kitap yasağı felaket bir durum. ‘Kitabı ancak paran varsa alabilirsin’ diyen bir karar. Kitap bir ticari mal değildir, tüketim ürünü değildir. Kitap zenginlerin alıp, süs olsun diye bir kenara bırakacağı bir eşya değildir. Aynı kitap elden ele binlerce kişi tarafından okunabilir. ‘Parası olmayan kitap okumasın’ demek nasıl bir mantığın ürünü, gerçekten anlamakta zorluk çekiyorum. Tüm bunları idarenin istediğimiz kitapları alacağını varsayarak, yazıyorum. İşin birde bu yanı var. ‘İstediğin kitabı bulamadım’ diyerek, parasını verdiğin istediğin kitapları okumamızı engellemeleri işten değil. Yeni Yaşam’da olduğu gibi günlük gazeteyi bile alamıyoruz.” (Kaynak: MA)