Ayvalıtaş davasında sanıklara beraat

Gezi eylemleri sırasında Ümraniye'de yürüyüş yapan kalabalığın arasına bir arabanın dalması sonucu hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş'la ilgili davada 6.5 yıl süren yargılama sonucu karar verildi: İki sanığa beraat. Aile ve Ayvalıtaş'ın yakınları karara tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gezi eylemlerinde, Ümraniye TEM otoyolu üzerinde gerçekleşen yürüyüşte bir aracın kalabalığın arasına dalarak çarptığı Mehmet Ayvalıtaş'ın ölümüne ilişkin davada iki sanık hakkında beraat kararı verildi.

Kartal Anadolu Adliyesi 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 24. celsesi görülen duruşmaya sanık Cengiz Aktaş katılmazken, bir diğer sanık Görkem Demirtaş hazır bulundu. Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş ve taraf avukatları da duruşmadaydı.

'POLİSLERİN TUTANAĞI GÖZARDI EDİLDİ'

Davacı Mustafa Kartal ve Seyit Kartal'ın avukatı Sevgi Evren dosya kapmasında alınan bilirkişi raporlarının taraflı ve eksik olduğuna dikkat çekerek, “Kazanın yaşandığı gün iki polis memurunun tuttuğu tutanak 6,5 yıl boyunca göz ardı edildi. Bu dosyada eksik inceleme yapıldı. Bu nedenle verilen mütalaa kabul edilebilir değildir” dedi. Mahkeme heyetine, “6,5 yıldır çabalıyoruz siz çaba sarf ediyorsunuz” diyen Evren, “Bu kadar süre zarfında gerçeği ortaya çıkarmıyorsak hepimiz gidip evimize oturalım, başka işler yapalım" diye konuştu.

Kovuşturmanın genişletilmesini isteyen avukat Evren, yeni bir bilirkişi raporu hazırlanmasını ve dinlenmeyen tanıkların dinlenmesini talep etti.

'ÇOCUĞUM ÖLDÜRÜLDÜ'

Duruşmada söz alan baba Ali Ayvalıtaş oğlunun vefat etmesinin üzerinden tam 6,5 yıl geçtiğini anımsatarak, “Oğlum asker olacaktı. Yuvasını kuracak, insanlığa hizmet edecekti. Oğlum yürüyüşe katıldı. Bu suç mu? Sizden ricam size güveniyorum. Tutuklayın bunları. Çocuğum öldürüldü. Eşim hayatını kaybetti. Ben baypas oldum. Yürüyemiyorum. Allaha sığınıyorum. Kararı sizlerin vicdanına bırakıyorum” dedi.

Sanık Görkem Demirbaş'ın avukatı Yalçın Tura ise kovuşturmanın genişletilmesi yönündeki taleplerin reddedilmesini istedi. Duruşma savcısı da katılan avukatlarının taleplerinin reddedilmesini istedi.

TALEPLER OYBİRLİĞİYLE REDDEDİLDİ

Mahkeme heyeti katılanlar vekillerinin araçların teknik özellikleriyle ilgili rapor aldırılması, bir kısım tanıkların dinlenmeleri, yeniden kesif yapılarak bilirkişi raporu alınması yönündeki tevsi tahkikat taleplerinin yargılamayı uzatacağı bu nedenle taleplerin oy birliği ile reddine karar verdi. Mahkeme, sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş hakkında beraat kararı verdi.

NE OLMUŞTU?

2 Haziran 2013 tarihinde, Ümraniye'de toplanan kalabalık yoldan geçen araçları durdurmuş, bir araç ise durmayarak kalabalığın içine dalmıştı. 19 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş ölmüş, kuzeni 17 yaşındaki Seyit Kartal ise yaralanmıştı. Ayvalıtaş’ın üzerine araba sürdüğü öne sürülen Mehmet Görkem Demirbaş ve olay sırasında durmasına rağmen aracıyla birlikte sürüklenen taksi şoförü Cengiz Aktaş hakkında “taksirle adam öldürme ve yaralama” suçlamasıyla dava açılmıştı.

Tanıklardan, Mehmet Ayvalıtaş’ın eniştesi Mustafa Kartal o anları şöyle anlatmıştı: “Binlerce kişi toplanmış yürüyorduk. Gelen araçlara el sallıyorduk, durmaları yönünde işaret yapıyorduk. Ankara istikametinden gelen araçlar dururken, bir tek bu İstanbul yönü Avrupa yakasından Anadolu yakasına gelmek isteyen araç görmedi. O da durabilirdi ama fren bile yapmadı. Çünkü kasıt var. Araç kullanıcısı arabasını bilerek biz göstericilerin üzerine doğru sürdü." (HABER MERKEZİ)