Haydarpaşa'da ihale protestosu

Haydarpaşa ve Sirkeci garları kullanım alanlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi dışlanarak ihale edilmesi protesto edildi. Haydarpaşa'daki eylemde toplanan vatandaşlar, alanın İBB'ye devredilemsini istedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden habersiz ihaleyle iktidara yakın bir şirkete verilmesi protesto edildi.

TCDD tarafından, Haydarpaşa ve Sirkeci Gar sahasındaki bazı alanların ve üzerindeki yapıların kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere ihaleye çıkarılmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihaleden dışlanmıştı. Haydarpaşa Dayanışması, Haydarpaşa Teslim Alma ve Yollama Müdürlüğü önünde bugün eylem yaptı. Kalabalık “Haydarpaşa bir bütündür, hukuksuz ihaleye feda edilemez” pankartı açarak basın açıklaması yaptı.

'BU KENTE YAPILACAK EN BÜYÜK İHANET'

Basın açıklamasını TMMOB Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Esin Köymen okudu. Köymen şunları söyledi: “Haydarpaşa ve Sirkeci garları ve geri sahaları bir bütündür. Hiçbir şekilde asli fonksiyonuna, kamusal yarar ve kullanıma aykırı bir şekilde kullanılamaz, bölünemez, parçalanamaz, kiralanamaz ve satılamaz. Daha da önemlisi İstanbul’un en önemli kimlik öğelerinden olan Haydarpaşa ve Sirkeci garları, gelecek kuşaklara önemini, bütünselliğini ve işlevini koruyarak taşmakla yükümlü olduğumuz varlıklardır. Bu önemli varlıkların korunması ve asli işlevleri doğrultusunda kullanılması, biz duyarlı kuruluşların ve kentlilerin olduğu kadar, başta koruma kurulları, belediyeler ve TCDD olmak üzere ilgili idarelerin ve kamu kurumlarının da görevidir, sorumluluğudur. Tam kapasiteyle derhal halkın hizmetine sokulması gereken bu alanların, hukuki geçerliliği olmayan, adrese teslim ihalelerle, parça parça özelleştirilmesi bu kente yapılacak en büyük ihanetlerden biri olacaktır. Usulsüz ihaleyi iptal ederek alanları asli ve kamusal amaçları doğrultusunda kullanılmak koşulu ile İstanbul Büyükşehir Belediyesine devretmelerini talep ediyoruz." (Kaynak: Evrensel)