Şık’tan Yargıtay üyesine: Orada olması sizi utandırmıyor mu?

HDP Milletvekili Ahmet Şık, Meclis Adalet Komisyonu toplantısında kendisinin de yargılandığı Cumhuriyet davası hakimi Abdurrahman Orkun Dağ’ın davayla ilgili bozma kararı veren Yargıtay’a atanmasını eleştirdi. Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanı Vuslat Dirim konuşurken söz alan Şık, “Abdurrahman Orkun Dağ’ın orada olması sizi utandırmıyor mu? Ben gazetecilik yaparken bu tür ahlaksızlıkları yapanlardan utanıyorum” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Meclis Adalet Komisyonu’nda AK Parti’nin sunduğu 39 maddelik yargı teklifi görüşmeleri devam etti. Komisyon üyesi HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, iktidarın yargı paketi getirmesini, “AK Parti iktidarının yıktıkların makyajlayarak yeniden düzeltme çabası” olarak nitelendirdi.

AK Parti döneminde birçok ilke tanık olduğunu, “Hem Ergenekoncu hem de FETÖ’cü” olarak yargılanma örneğiyle anlatan Şık, son yargılandığı ve FETÖ’cü olmakla suçlandığı Cumhuriyet gazetesi davasındaki sorunları anlattı.

Yargıtay’ın son kararıyla söz konusu “komplonun” bir ölçüde kabul edildiğini anlatan Şık, “Bana sorarsanız o soruşturmada görev almış yargının tüm mensupları Türkiye’nin bırakın hukuk devleti olmayı, kanun devleti olmadığını bile kanıtladılar ve çok ağır suçlar işlediler” dedi.

ORKUN DAĞ’IN YARGITAY’DA BULUNMASI ADİL DEĞİL

Cumhuriyet davasında daha sonra bozulan ağır cezaları veren Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde ikinci heyetin başkanlığını yapan Abdurrahman Orkun Dağ’a ilişkin “bir hukuk katili” diyen Şık şu şekilde devam etti:

“Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde aynı yerde çalışan iki kişi var, birisi Abdurrahman Orkun Dağ, bir hukuk katili; diğeri de özgürlükçü karar vermeye çalışan bir başka kişi. Şimdi, Abdurrahman Orkun Dağ’ın böyle bir kararın çıktığı Yargıtay’da bulunması adil değil, insani değil, doğru değil. Yani bu yargıyı eğer gerçekten bir yere taşımak istiyorsak, evrensel hukuk ve demokrasi normlarına taşımak istiyorsak yapılması gereken tek şey var: Tarafsızlığı ya da bağımsızlığı ‘hukuktan bağımsız olmak’ diye addeden yargı mensuplarının o teşkilatın dışına çıkarılması. Abdurrahman Orkun Dağ ve isimlerini verdiğim diğer kişiler ya da benzer örneklerdeki hâkim, savcılar bunları oluşturuyor.”

Şık’ın bu sözleri üzerine Komisyon Başkanı Hakkı Köylü, cevap verme hakları olmadığı için komisyonda isim verilmemesini istedi. Şık ise özellikle isim verdiğini belirterek, “Kayda girsin ki bu dönem kapandığında bunlar Anayasa’yı ihlal suçuyla yargılanacak sanıklar olacaklar” dedi.

‘DAĞ’IN YARGITAY’DA OLMASI SİZİ UTANDIRMIYOR MU?’

Ahmet Şık Komisyon’da Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanı Vuslat Dirim konuşurken de söz aldı. Tutukluluk ve temyiz konusuyla ilgili Cumhuriyeti davası örneğini hatırlatan Şık şunları ifade etti:

“İstinaf mahkemesinin onayladığı bir hukuksuzluk var. Arkadaşlarımız buna rağmen beş ay hapis yattı. Yani o hukuksuzluğa imza atan insanla aynı kurum altında çalışıyorsunuz, biraz önce ismini verdim. Yani Abdurrahman Orkun Dağ’ın orada olması sizi utandırmıyor mu? Ben gazetecilik yaparken bu tür ahlaksızlıkları yapanlardan utanıyorum. Yani nasıl çözeceksiniz bunu?”

Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanı Dirim ise dosya bazlı, kişilerle ilgili cevap veremeyeceğini belirterek, “Ben dairemde istinaf sonrası temyizde bakın, istinaf mahkemelerinden gelen, istinaf ceza dairelerinden gelen dosyaların onama oranı yüzde 90’dan fazla” dedi.

Şık ise yargıda reform için, “Yargının bilerek ya da bilmeyerek yaptığı hatalar nedeniyle ortaya çıkmış tazminat yükümlülüklerini buna neden olan hâkim, savcılar öder” yasası işletilirse yargı mensuplarının terbiye olmayı öğreneceklerini söyledi.

YARGIÇ DAĞ CUMHURİYET DAVASINA BAKMIŞTI

Yargıç Dağ, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olduğu dönemde Cumhuriyet davasına baktı. Davada 13 yazar, çizer, yönetici ve muhabir hakkında 3 yıldan 8 yıla varan hapis cezaları verildi. Dağ bu karardan bir süre sonra Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi’nde ikinci heyetin başına atandı. (DUVAR)