Mustafa Koçak 90. gününde ölüm orucuna girdi

Üç aydır açlık grevinde olan tutuklu Mustafa Koçak, avukatı aracılığıyla eylemini ‘ölüm orucu’na çevirme kararı aldığını duyurdu. Grup Yorum'un üyeleri İbrahim Gökçek, Helin Bölek, Barış Yüksel ve Bahar Kurt ise açlık grevlerinin 138. gününe girdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çağlayan Adliyesi'nde rehin alınan Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın ölümüyle ilgili yargılanan sanıklara 'silah temin etme' ve 'anayasal düzeni bozmak' suçlamalarından 11 Temmuz 2019 tarihinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Mustafa Koçak, girdiği açlık grevini 90. günde ölüm orucuna çevirdi.

Bir itirafçının verdiği çelişkili ifadelerle mahkum edildiğini belirterek kararı protesto için üç aydır açlık grevi düzenleyen Mustafa Koçak'ın durumuyla ilgili İzmir Barosu’nda basın toplantısı düzenlendi. Koçak’ın ailesi ve avukatının katıldığı açıklamada, ÇHD Genel Sekreteri Nergiz Tuba Aslan basın metnini okudu. Mustafa Koçak’ın eylemini ölüm orucuna çevirme kararı aldığını ifade eden Aslan, “Cezaevi idaresi tarafından, süresiz açlık grevine başladığı günden bu yana, kendi idaresi dışında sürekli müdahale ve besleme ile tehdit edildi” dedi.

DOKTORLAR: KRİTİK AŞAMADA

Mustafa Koçak’ın, Berk Ercan isimli tanığın ifadesine dayanılarak, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesi olayında kullanılan silahı temin ettiği gerekçesiyle Ekim 2017 tarihinde tutuklandığını, savunma hakkı ihlal edilerek son savunması alınmaksızın 11 Temmuz tarihinde İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildiğini ifade eden Aslan, Koçak’ın da buna karşı açlık grevine başladığını belirtti.

Açıklamanın devamında Aslan şunları söyledi: “Hapishane idaresi tarafından, süresiz açlık grevine başladığı günden bu yana, kendi idaresi dışında sürekli müdahale ve besleme ile tehdit edildi. Mustafa Koçak hapishane revirine çıkmayı ve hastaneye sevk edilmeyi reddetmektedir. Koçak Hapishane müdürüne uluslararası düzenlemeleri hatırlattığını, müdürün ise kendisine sinkaflı küfürlerle yanıt verdiğini söyledi. Hapishane hekiminin taraflı ve düşmanca tutumu nedeniyle hekime muayene olmayı reddeden Mustafa Koçak’ın bağımsız bir hekim tarafından muayene edilme ve sağlık sürecinin takip edilmesi gerekir. Koçak günde iki adet B kompleks almaktadır. Avukatlarının görüştüğü hekimlerin, açlık grevinde gelinen kritik aşama nedeniyle artık saf B-1 vitamini kullanması gerektiği ifade edilmiştir. Ancak buna rağmen, Mustafa Koçak’ın kendisine saf B-1 vitamini verilmesi için idareye dilekçe yazdığı dilekçeye haftalardır herhangi bir yanıt verilmemekte, keyfi olarak B-1 vitamini alması engellenmektedir.”

KOÇAK'IN TALEBİ: ADİL YARGILANMA YAPILSIN

Koçak’ın avukatı Ezgi Çakır da Koçak’ın ölüm orucuna girmesine ilişkin kamuoyuna gönderdiği mektubu okudu.

Mustafa Koçak mektubunda, şu ifadelere yer verdi:

- Mahkemeler siyasi hesaplaşma aracı değildir. Özel ihtisas mahkemeleri kaldırılsın!

- Muhbir toplum istemiyoruz. İtirafçılık yasaları kaldırılsın!

- İşkence insanlık suçudur. İstanbul siyasi şubedeki işkenceci polisler tespit edilsin ve cezalandırılsın!

- Soruşturma-kovuşturma aşamasında tehdit, şantaj psikolojik işkence altında gerçek dışı beyanlarda bulunduğunu dosyaya dilekçe ile bildiren Cavit Yılmaz isimli “tanık” beyanları hükme gerekçe yapılamaz. Cavit Yılmaz tekrar istinabe yolu ile dinlensin!

- Hakkımda hukuksuzca verilen bu hüküm kaldırılsın. Yeniden ADİL YARGILAMA YAPILSIN!

- Hukuksuz, kanunsuz tutukluluğuma son verilsin. Tahliyemi istiyorum. Bana ve bu halka yaşatılan adaletsizlikler son bulsun. Adalet istiyorum.

AİLEDEN YETKİLİLERE ÇAĞRI

Koçak’ın annesi Zeynep Koçak da, oğlunu zor şartlarda büyüttüğünü ifade ederek, “Oğlum için devletin kapısında gideceğim, isterse köprüde de eylem yapacağım ve isterse ben de adliyede ölüm orucuna gireceğim” dedi. Koçak’ın babası Hasan Koçak ise “Biz bunu makarna ile büyütmedik. Devletin kömürü ile büyütmedik. Biz Mustafa’yı anlımızın teriyle büyüttük. Çünkü Mustafa’yı itirafçı etmeye çalıştılar. Mustafa itirafçı olmadı ve kendi kirli elbiselerini oğluma giydirmeye çalıştılar” ifadelerini kulandı.

GRUP YORUM ÜYELERİ 138. GÜNÜNE GİRDİ

Öte yandan tutuklu bulunan Grup Yorum üyeleri  İbrahim Gökçek, Helin Bölek, Barış Yüksel ve Bahar Kurt'un açlık grevleri 138. gününe girdi. Grup Yorum'un sosyal medya hesaplarında, üyeleri İbrahim Gökçek, Helin Bölek, Barış Yüksel ve Bahar Kurt'un açlık grevlerinin 138. günü ile ilgili paylaşılan videoda talepleri tekrar açıklandı. Grevdeki Grup Yorum üyeleri İdil Kültür Merkezi’ne yönelik polis baskınlarına son verilmesi, konser yasaklarının kaldırılması, haklarındaki davaların düşürülmesi ve para ödüllü arama listelerinin kaldırılması taleplerini tekrarladı. (HABER MERKEZİ)