YEREL HABER

Kaz Dağları'nda büyük eylem hazırlığı

Kaz Dağları'nda protestolara neden olan Kanada merkezli Alamos Gold şirketinin 10 yıllık ruhsat süresi 13 Ekim'de doluyor. Çevreciler, 12 Ekim'de en az 30 bin kişinin katılacağı bir nöbet eylemiyle 'Ruhsatı yenilemeyin' çağrısı yapacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Siyanürle altın arama faaliyetleri ve ağaç katliamı nedeniyle nöbet eylemleri yapılan Kaz Dağları'nda Kanada merkezli Alamos Gold şirketinin 13 Ekim'de ruhsat süresi dolacak. Çevreciler ruhsatın yenilenmemesi için bir gün önce, yani 12 Ekim'de büyük bir eylem yapmayı planlıyor.

Çevreciler yaklaşık 30 bin kişinin katılacağı, 'Su ve Vicdan Nöbeti' eylemi yapacak.

BELEDİYE BAŞKANI GÖKHAN'DAN DAVET

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Vicdanınızın ve yurttaşın sesini dinleyin ve ruhsatı yenilemeyin. Onlar gidecek ve bizler onların bıraktığı o katliamla yaşamak zorunda kalacağız” dedi. Başkan Gökhan, 12 Ekim’de herkesi Cumhuriyet Meydanı’na davet etti. Kaz Dağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan da, “Bizler doğa ve yaşam mücadelemizi, binlerce yıldır bu toprakların can damarı olan, ‘bin pınarlı İda’yı, Kaz Dağları’nı savunmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz. Bakanlığı da ruhsatı yenilememeye çağırıyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR