6 yıl aradan sonra yeniden: Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri başladı

Emek ve Barış şenlikleri 6 yıl sonra Aliağa'da düzenlendi. Şenlik iki gün sürecek.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - MHP'li Belediye Başkanı Serkan Acar tarafından 6 yıl önce kaldırılan 'Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri' uzun bir aradan sonra bu yıl yeniden gerçekleştirildi. İki gün boyunca devam edecek şenliklerde ilk gün “Krize karşı işçilerin ve emekçilerin çıkış yolları” paneli gerçekleştirildi.

KRİZDEN ÇIKIŞ YOLLARI TARTIŞILDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu’nun organizasyonunda gerçekleştirilen şenlik; DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı’nın moderatörlüğünde, Prof. Aziz Konukman ve Gazete Duvar yazarı Bahadır Özgür’ün konuşmacı oldukları, “Ekonomik krize karşı işçilerin ve emekçilerin çıkış yolları” paneli ile başladı.

İşten çıkarıldıkları için 127 gündür direnen Aliağa Belediyesi işçilerinin direniş çadırlarında gerçekleştirilen panele, Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri ve direnişçi işçilerin yanı sıra Demir Çelik, PETKİM, TÜPRAŞ ve liman işçileri de katılım gösterdi.

Panelin açılış konuşmasını yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “2013 yılından beri düzenlenmeyen Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri bu yıl barışı, demokrasiyi ve laikliği mücadelesine şiar edinmiş dostlarla birlikte artık her yıl Aliağa’da yapılmaya devam edecek. Birileri demokrasiyi, barışı ve özgürlükleri içine sindiremeyebilir ama bu ateşi Aliağa Emek ve Demokrasi güçleri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile büyüteceğiz” dedi.

.

Panelin ardından sahne alan Müfit Can Saçıntı’nın ‘Lafını Esirgemeyenler’ adlı gösterisi Aliağa halkı tarafından ilgi ile izlendi. Şenliğin ilk gün konserinde ise sanatçı Selçuk Balcı sahne aldı. Balcı, şarkılarını Aliağalı emekçiler için seslendirdi. Şenlik sonunda kısa bir konuşma yapan DİSK Genel İş 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, “Aliağa’da yıllar sonra gerçekleştirilen bu şenliklerde emeği geçen tüm demokrasi bileşenlerine ve 127 gündür ekmeği, işi için direnen Aliağa Belediyesi işçilerine ve onları yalnız bırakmayan Aliağa halkına çok teşekkür ederiz” diye konuştu. (DUVAR)